Jak na věc


zimní básnická jiří žáček básně texty

Kotě a sluníčko

    Leze šneček podle meze svůj domeček s sebou veze. Jestli na něj někdo sáhne do domečku se hned vtáhne.
    Řval jeden lev, řval, že má sílu, barvu zlatou, že má hřívu chocholatou, že je zkrátka král.
     Šnečku, šnečku, vystrč růžky, dám ti krejcar na tvarůžky a trojníček na tabáček bude z tebe hajdaláček!
    Halí, belí, halí, belí, já mám slona pod postelí. Je to slůně kapesní, ale zato hodně sní. Halí, belí, halí, belí, čím ho krmím? Petrželí! Spořádá jí hromadu, pak se svalí dozadu. Já mám slona pod postelí, vejde se tam skoro celý. Jenom chobot čouhá ven, když mi přeje dobrý den.
    (Říkanku začínáme šeptem a pomalu zvyšujeme hlas. Děti si jistě rády na konci nahlas zakřičí.)
    Všechny myšky z hnízda, bude velká jízda. Připravte si síly, kutálíme sýry. Pod tou mřížkou u mlékárny bude velký rej, HEJ! Kočky už se blíží očka se jim klíží. Myšky už jsou dávno doma, u svých plných spíží.


Sedí liška pod dubem

     Veverka Čiperka, ta druhá Zrzečka honí se po stromech do kolečka. Z větvičky na větev, z cestičky na pařez a zase na větev do kolečka.
    Skáče zajíc hopky hopky, přes dvě louže, přes dvě kopky, koukněte se - zmizel v lese, zbyly po něm jenom bobky.
    Běžel tudy zajíček, houpy, houpy, nesl pytel žemliček, houpy, houpy. Počkej na mě, zajíčku, houpy, houpy, dej mi jednu žemličku, houpy, houpy. Běžel zajíc přes kopec, houpy, houpy, udělal kotrmelec, houpy, houpy.
    Přišla vydra k tygrovi: já mám ráda cukroví. Co láká vás tygry? Chramst! Mňam! Maso z vydry.
    Povídá sleď sleďovi že má plíce fórový Na to vece druhý hned: žábry má přec každý sleď!
    (ukazuje prstem na sebe a pak na druhého, na svůj nos, na jeho nos, na svou pusu, na jeho pusu, pohladí se po své tváří, pohladí druhého po jeho tváři, obejmou se a kývají ze strany na stranu.)


Mlčte děti, ježek spí

    (Chůze po prostoru, klapání rukama jako zobákem, nohy vysoko zvedáme. Některé děti mohou skákat jako žáby. Čápové je chytají. Žáby se mohou zachránit skokem do vody (obruč, kruh z provazu)
     Zajíčku v lesíčku, copak děláš? Běhávám, skákávám, tady mě máš. Zajíčku v políčku, copak to jíš? Travičku, hošíčku, však ty to víš.
    Žirafa V Africe je rozhledna stojí tam už od ledna. Rozhlíží se po kraji, žirafa jí říkají.


STARÝ ČÁP (pohybová)

     Obsah stránky: 1. Sledí oslava2. Halí, belí3. Dupy, dupy, nožky, nohy4. Honím, honím, ještěrku5. Tancujte myši (taneček)6. Mlčte děti, ježek spí7. SOJKA8. STARÝ ČÁP (pohybová)9. VRABEČEK10. VČELKA11. DAREBA12. ČMELÁK13. Holub a holubička14. ZVÍŘÁTKA a mláďátka15. Ovečky16. Sedí liška pod dubem17. Myšičko myš18. Zajíček19. Kohoutí zpěv (Michal Černík)20. Žába a myška21. Zajíček22. Myšky23. Krtek24. Kocour - kočka - kočička25. Lev26. Hroch27. Kobra a bobr28. Tygr a vydra29. Medvíďátko30. Šneček31. Šnečku, šnečku32. Veverka33. Ježci34. Ježek35. Ježek v lese36. Zajíc(Jiří Žáček)37. Běžel tudy zajíček38. Opice39. Had leze z díry40. Moureček41. Vrána42. Leze, leze brouk43. Kotě a sluníčko44. Žáby45. Čmelák46. KOS
    (Napodobujeme hru na basu, stojíme a pak si klekneme, předvedeme svlékání trička, ťuk rukama do země setřeme pot z čela jednou a pak druhou rukou, sedneme si na zem na turka, ruky tvoří nad hlavou stříšku, kolébáme se, ovíváme se mohutně rukama, ruky zkřížit na prsou a třeseme se zimou)
    Sedí žába v rákosí, tahá myšku za vousy. Myška píská, žába výská. Kuňky, kuňky, kuňk, do vodičky žbluňk.
    Kocour - kočka - kočička, velký - menší - maličká. Ta čtvrtá je na hraní, do postýlky na spaní.
    Sedí liška pod dubem, má píšťalku a buben. Na píšťalku píská, na bubínek tříská.
     Had leze z díry, vystrkuje kníry, bába se ho lekla, na kolena klekla, jen se bábo nelekej, na kolena neklekej. Já jsem přece hodný had, Já mám všechny děti rád.
    A pak spolu sfoukli svíce přeleštili sledí lžíce sbaštili dort z mořských řas. Za rok budou slavit zas


Žába a myška

    Ptá se kobra bobra: Máš se dobře, bobře? Bobr říká dobře: Dobře, kobro, dobře. Dobrá, říká kobra, tak pojď přeprat obra.
    1. Sledí oslava2. Halí, belí3. Dupy, dupy, nožky, nohy4. Honím, honím, ještěrku5. Tancujte myši (taneček)6. Mlčte děti, ježek spí7. SOJKA8. STARÝ ČÁP (pohybová)9. VRABEČEK10. VČELKA11. DAREBA12. ČMELÁK13. Holub a holubička14. ZVÍŘÁTKA a mláďátka15. Ovečky16. Sedí liška pod dubem17. Myšičko myš18. Zajíček19. Kohoutí zpěv (Michal Černík)20. Žába a myška21. Zajíček22. Myšky23. Krtek24. Kocour - kočka - kočička25. Lev26. Hroch27. Kobra a bobr28. Tygr a vydra29. Medvíďátko30. Šneček31. Šnečku, šnečku32. Veverka33. Ježci34. Ježek35. Ježek v lese36. Zajíc(Jiří Žáček)37. Běžel tudy zajíček38. Opice39. Had leze z díry40. Moureček41. Vrána42. Leze, leze brouk43. Kotě a sluníčko44. Žáby45. Čmelák46. KOS


ZVÍŘÁTKA a mláďátka

     Ježek ten je ježatý od hlavy až po paty. Mračí se a žaluje na každého, kdo tu je. Ježku, ježku, co ti vadí? Že mě nikdo nepohladí.
    Zpívá kohout kykyryký, umí jenom dvě slabiky a umí je nazpaměť, dopředu a zase zpět. Ani hlásku nepoplete, zpívá, že mu peří kvete, a kdo se ptá proč, pro slepičí kvoč!
    Pročpak malé medvíďátko spí tak sladko, ach tak sladko? Ono se mu v noci zdá, jak to bývá u medvědů o velikém hrnci medu. Proto malé medvíďátko spí tak sladko, ach tak sladko.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00