Jak na věc


význam a původ křestních jmen listopad

Kokosová dívka(Skupina dementů)

    Jak již bylo řečeno u jména Anna, jméno Hana vychází ze stejného slova hebrejského původu, ze slova channah. Je ale ještě jedna možnost, která udává, že jméno Hana se převzalo z arabštiny, kde existuje jméno Hana a překládá se jako šťastná nebo nadmíru spokojená. Odborníci se přiklánějí hlavně k první variantě a to hlavně z toho důvodu, že většina českých jmen je hebrejského původu. Hana slaví svátek 15.8., na stupnici četnosti oblíbených jmen se drží na čtvrtém stupínku – stejně jako Anna. Představitelkou je třeba Lucie Bílá, která se ve skutečnosti nejmenuje Lucie, ale Hana Zaňáková.  
    Karel je jméno, o kterém se říká, že je jménem českých vládců. Když nahlédneš do minulosti, musíš uznat, že největšími představiteli tohoto jména byli skutečně především čeští vládci a panovníci, kteří se do historie země neodmyslitelně zapsali. Kořeny tohoto jména sahají do latiny a teorie říká, že jméno vzniklo odvozením od staroněmeckého slova karal, které se překládá jako muž, který je svobodný. Karlové slaví svátek 4. 11. a kromě českých panovníků je třeba zmínit slavného zpěváka Karla Gotta.
    David je velice staré jméno, které se stále řadí mezi jedno z nejoblíbenějších. Davidové slaví svátek 30.12. a jedná se o jméno, které je široce rozšířeno po celém světě. Údajně vychází z několika slov. Buď z hebrejského slovo dód, asyrského slova dádu nebo ugaritského slova davidu. Teorie se různí a dodnes není přesně známo, z jakého slova křestní jméno David vychází.  


sophia cookie(Milujeme Soy Lunu a její ...)

    karca10: A ty jsi myslíš co? Že tady dají úplně všechny jména, které mají svátek v červenci (nebo srpnu)? Já mám taky svátek v červenci a mé jméno tam není!
    Ondřej Brzobohatý je snad největším představitelem tohoto zvučného a populárního jména, jehož svátek padá na 30.11. Jméno Ondřej je navíc historicky spojeno se jménem Andrej, obě dvě mají dokonce stejný původ a vznik. Vychází totiž z řeckého jména Andreas, které se překládá jako statečný nebo nebojácný. V zahraničí se tak jméno Andrej dodnes překládá jako Ondřej.
    Jméno Martin je pro mnohé z nás spojováno hlavně s příchodem chladných dní. Svatý Martin přijíždí 11.11. na bílém koni proto, aby ohlásil, že zima už je za dveřmi. Svátek je každý rok oslavován nejen nositeli tohoto jména, ale i jinými lidmi, kteří mají svátek spojen se svatomartinskou husou a vínem. Jméno Martin je přitom spojeno s bohem války Marsem a to k oslavám rozhodně nevybízí.


super chivava(Píšeme povídky a příběhy)

    V minulém století bylo jméno Roman nejoblíbenější jméno u nás, i když není ryze českého původu. Své kořeny totiž nachází až v Římě a vychází z latinského slova romanus, které se překládá jako Říman nebo římský. O Romanech se často říká, že jsou čestní bojovníci, kteří mají ochranitelské sklony. Romanové slaví svůj svátek 9.8. a nositelů je spousta. Lze jmenovat herce Romana Vojtka, sportovce Romana Šebrleho nebo hokejistu Romana Čechmánka.
    Křestní jméno Anna se drží na čtvrtém stupni oblíbenosti a četnosti v České republice. Původ jména je spojován hlavně se jménem Hana, jejich původ vychází ze stejného slova, hebrejského channah, které se překládá jako milá nebo milostivá. Anna je jedno z nejoblíbenějších českých jmen a lze mluvit i o řadě jeho variant. Annám se často říká nejen Aničko, ale i Aňo, Ančo nebo Andulko. Svátku se Anny dočkají 26.7. a nositelkami jsou hlavně české herečky Aňa Geislerová nebo Anna Polívková.
    Jakub se řadí mezi jedno z nejoblíbenějších mužských jmen, i když se v běžném životě víc užívá jméno Kuba. Za jeho původem se musí do hebrejštiny, vychází ze jména Jákob, který byl patriarchou hebrejského národa. Jákob byl dvojčetem a často se jméno překládá jako druhorozený. Jméno má velmi dlouhou a bohatou historii, která postupně dala jménu příjemný a zvučný tón. Jakub slaví svátek 25.7. a jeho nositeli jsou Jakub Prachař nebo slavný rybář Jakub Vágner.


sophia cookie(Milujeme Soy Lunu a její ...)

    Jedenácté nejčastější a nejoblíbenější jméno dle jmenné statistiky je právě jméno Petra. Stejně jako mužské jméno Petr, obě dvě nachází svůj původ přímo v Řecku, konkrétně vychází ze slova pétrá, které se překládá jako skála, tvrdý nebo skálopevný. Ne nadarmo se o Petrách říká, že jsou pevné jako skála a že hravě zvládnou každou situaci nebo potíže, které jim v životě zkříží cestu. Svátek slaví 17.8. a určitě si hned vzpomeneš na tenistku Petru Kvitovou nebo modelku Petru Faltýnovou.
    Čtvrtý díl věnujeme jménům, které slaví svůj svátek v červenci a srpnu. Potěšíme tě významem i původem jednotlivých jmen mužských i ženských a stejně jako tomu bylo u minulých dílů, i teď se toho dozvíš mnoho zajímavého. Najdeš se v některém jméně i ty sama?
    Kateřina slaví svátek 25.11. a o původu jména se vede hned několik teorií. Nejčastěji se ale udává, že jméno pochází z řečtiny, konkrétně ze jména Aikaterine, které bylo často spojováno se slovem kathará. Kathará znamená čistá a čestná a to Kateřiny údajně opravdu jsou. Jejich jméno odráží povahu a vnitřního ducha, jak se říká. Kateřina je dvanácté nejpočetnější jméno ve jmenné statistice České republiky.


My Little Pony Fluttershy Rainbooms Style

    Lucie je velmi oblíbené jméno, které se během let dostalo až na jedenáctou stupnici v četnosti a oblíbenosti, svátek Lucie slaví 13.12. a určitě si hned vybavíš třeba zpěvačku Lucii Vondráčkovou nebo televizní moderátorku Lucii Borhyovou. Historie jména přitom není nijak dlouhá, vychází totiž z latinského slova lux, které znamená světlo. Ne nadarmo se Luciím říká, že jsou zářící hvězdy.
    Listopad a prosinec jsou měsíce bohaté na oblíbená a četná jména. A protože jsou listopad a prosinec signálem k postupnému ukončení roku, končí i náš seriál o původech a významech českých jmen. Tohle jsou ta poslední.
    Kristýna je křestní jméno křesťanského původu – stejně tak i další varianty tohoto jména, jako Kristína nebo Kristián. Původem jméno pochází z řeckého slova christianos, které se překládá jako křesťanka. O Kristýnách se často říká, že mají krásnou a klidnou duši, stejně tak jsou krásné i zvenčí. Svátek Kristýny vychází na 24.7. a o významné nositelky rozhodně není nouze nejen u nás, ale i v zahraničí, kde se užívá hlavně jméno Kristen nebo Christina. Určitě tě hned napadne Kristen Stewart nebo Christina Aquilera.


radimerska123(Trochu trapný holky)

    Křestní jméno Luboš je údajně slovanského původu, ale o jeho vzniku toho doposud není tolik známo. Nejčastějšími teoriemi je, že jméno Luboš je pouze odvozeninou jmen Lubomír, Luboslav nebo Lubomil. Nicméně tato skutečnost nebyla prokázána a význam slova Luboš se proto přikládá ke slovům milý nebo mírumilovný – stejně je to i se jménem Lubor. Jedna teorie dokonce tvrdí, že jméno Luboš, u kterého svátek spadá na 16.7., pochází ze slova ljub – líbivý, příjemný.
    O Martinách i Martinech – původ jména je téměř stejný, se toho říká hodně. Nejčastěji je však provází tvrzení, že Martiny dokáží v životě dosáhnout všeho, na co jen pomyslí. Jejich jméno je spojováno s Marsem, římským bohem války a není vyloučeno, že za splnění svých snů jsou ochotny bojovat. Původem vychází z římského jména Martinus a to v překladu znamená odevzdaný válce nebo bojovník. Martina je velmi oblíbené jméno, které stojí na zasloužené patnácté příčce četnosti, svátek spadá na 17.7. a významnými nositelkami jsou české sportovkyně – Martina Sáblíková a Martina Navrátilová.
    Třetí nejčastěji se vyskytované jméno v České republice a jeho svátek spadná přímo na 24.12. - zajisté jeden z tvých oblíbených dní. Eva je velmi staré jméno, které vychází z hebrejského slova chawwá a překládá se jako životem obdařená nebo matka života. Jméno Eva je nejčastěji spojováno s příběhem z Bible. Podle příběhu je totiž Eva ženou prvního muže na světě, Adama.


My Little Pony Fluttershy Rainbooms Style

    Jitka je velmi staré jméno, jehož historie nás zavede opět do hebrejštiny, odkud pochází většina dnešních českých jmen. Jitka, která slaví svátek 5.12., je populární jméno hlavně mezi českými modelkami – Jitka Válková, Jitka Kocurová. Křestní jméno Jitka vychází z hebrejského křestního jména Jedúdháh, které znamená židovka nebo žena oslavená.
    Tentokrát s původem jména Markéta zamíříme až do samotného orientu. Říká se, že Markéta má svůj původ ve staroindickém slově mandžári, které se dá vyložit jako perla. Toto slovo se během let dostalo do Řecka, bylo přejato jako margarites a latina si jej později osvojila jako margarita. A odtud se vzala naše Markéta, která má svátek 13.7. a za jménem stojí řada slavných žen i českých vladařek – Marie Terezie Habsburská byla původním jménem Markéta.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00