Jak na věc


vánočka bez másla

Špaldovo-ovesné sušenky s ořechy

    Opravdu nádherná vánočka, ráda bych ji letos zkusila. Jen se chci zeptat, když chci dělat jen jednu, měla bych udělat i kvásek z polovičních ingrediencí? Děkuju moc!
    Luci, se směju, když to čtu … podobné jako u nás.
    Úžasné Lucie a moc děkuji už se těším, až ji v úterý upečeme se sestrou. Máme rodinnou tradici před Vánočními svátky společně péct vánočky a popíjíme svářeček a pouštíme koledy. Přeji Vám z celého srdce krásné a hlavně veselé Vánoční svátky.
    Do mísy od kuchyňského robota (v případě této dávky kynutého těsta jsem za něj velmi ráda) odvážím mouku, cukr krupici, vanilkový cukr, citronovou kůru a sůl. Lehce vařečkou promíchám. Přidám hotový kvásek, žloutky, mléko a máslo. Těsto pak nechám za pomoci robota hnětat minimálně 15 minut. Jakmile je těsto pevné a nelepí se, lehce ho popráším moukou, přikryji čistou utěrkou a nechám na teplém místě vykynout. Trvá to minimálně 1,5 hodiny, těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem.
    Děkuji, Jani Vánočku jsem ze sušeného ještě nepekla, řídila bych se doporučeným dávkováním, které najdete na obale. Když třeba peču kynuté buchty, tak dávám vrchovatou lžičku sušeného droždí na 500g mouky. Lucie


Sladký bulharský chléb – martenička pro zdraví a štěstí

    PS: Z pečení vánočky jsem měla vždy respekt a nechávala jsem její přípravu na zkušenější mamince. Jakmile však při pečení vychytáte mouchy a podaří se vám, zjistíte, že si z ní není třeba dělat těžkou hlavu. Důležité je mít na vánočku dostatek času a nic neuspěchat. Potřebuje delší čas na kynutí a odpočívání, samotné pečení taky nějakou dobu trvá … Věnovaný čas se vám pak určitě vyplatí. Vždyť ji pečete jen jednou za rok.
    Zdravím Vás, Iri Mám velkou radost, že Vás můj příspěvek motivoval a do pečení (i pletení) vánočky se pustíte. Ať je Vaše vánočka přesně podle Vašich představ. Mějte příjemné adventní dny, Lucie.
    Milá Luci, musím Vám povědět, že tohle je nejlepší vánočka jakou jsem kdy jedla! Myslela jsem si, že mám perfektní recept na tu úžasnou vánočku, ale jakmile jsem včera upekla Vaší, je jasné, že tohle je ta nejluxusnější! Chválila i tchýně, po vánočce se jen zaprášilo a už se těším, až ji upeču prarodičům a na Vánoce. Moc děkuji za tak krásné recepty a blog. Mějte se krásně
    Během této doby si připravím plechy, které vyložím pečícím papírem. Pak si podle potřeby nasekám vlašské ořechy a spařím ve vroucí vodě rozinky. Jakmile je těsto nakynuté, rozinky do něj spolu s hrstí vlašských ořechů zapracuji a můžu začít s pletením vánočky.
    A abych nezapomněla, k pečení jsem zkusila tentokrát použít mouku Babiččina volba na kynuté těsto. Jsem velmi spokojená, určitě jsem s ní nepekla naposled.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00