Jak na věc


toulavá kamera tipy na výlet jeseníky

Rozhledna na vrcholu Chlum v Chanovicích

    U zrodu ochotnického divadla v Týně nad Vltavou stáli studenti, kteří v roce 1855 uvedli poprvé veselohru bechyňského autora Václava Křížka nazvanou Nové divadlo. Od té doby, tedy již 159 let, se v Týně hraje ochotnické divadlo nepřetržitě. Nyní v tradici pokračuje Divadelní společnost Vltavan, která má 61 členů.
    Rádi bychom vás pozvali na nedávno zrenovovaný zámek v Hrádku u Sušice (okres Klatovy), který je hodnocen jako malá učebnice všech vývojových architektonických slohů na sebe logicky navazujících a ve výsledku vytvářející jednotný harmonický areál.


Z Vypichu přes Petřín až do Chotkových sadů

    „Aby tu neohrožovaly lidi a hlavně děti, lovím okolo chalup, bytovek a u školy, ale mimo obec na lukách už lovit nesmím. V květnu jsem chytil 40 zmijí, o posledním srpnovém víkendu 25 a teď o prvním zářijovém víkendu od pátku večera 5. září do nedělního poledne jich bylo dalších 17. Od května jsem jich tak chytil 83. Jedním z úlovků byla i jedna hodně tlustá zmije, ta mně po odchytu odrodila 12 malých. Dost zmijí se sem plazí z Polska, přeplavou i hraniční Divokou Orlici – zmije jsou dobří plavci a tady v Orlickém Záhoří mají dobré podmínky pro život, mj. se tu nepráškuje. A jestli se jich bojím? Musím říct, že z nich mám respekt. A co se děje s odchytnutým zmijemi? Předám je ochranářům, ti je okroužkují a vypouštějí do rezervace Trčkov asi 8 km odtud,“ dodal „zmiják“ Roman Brůna.
    Dobrý den, rád bych vás upozornil na ještě jednu zajímavou zapomenutou rozhlednu. O její historii se toho moc nedochovalo, ale její počátky sahají do roku 1881. Rozhledna se nachází na Lounsku nedaleko města Lubenec v obci Libyně na vrchu zvaném Vochlice (449,3 m. n. m.).
    Vážení přátelé, rád bych vás pozval na hezký výlet do okolí Znojma, přesněji na lokalitu Znojmo-Hradiště. Malebná vesnička se rozkládá jen přes údolí od historického jádra Znojma a rotundy sv. Kateřiny, na okraji národního parku Podyjí.
    Doslova jako v úlu to od 1. července bzučí v bývalé škole v obci Hulice vzdálené necelých 45 minut jízdy od Prahy. Po kompletní rekonstrukci zde ve dvou patrech vznikla interaktivní expozice o životě včel.
    Dobrý den, v lednu 2012 jsme v Lošticích otevřeli první „Tvarůžkovou cukrárnu“ v České republice. Z Olomouckých tvarůžků již třetím rokem připravujeme originální Poštulkovy tvarůžkové moučníky v podobě šátečků, kremrolí, dortíků, dortů, vdolků, koláčků, lokší, rolád, řezů a štrůdlu.


Otáčivé hlediště Týn nad Vltavou – světový unikát?

    Dobrý den, milá redakce! Zdravím vás ze Smržovky. Chtěla jsem vám všem poděkovat za báječný pořad, kterým Toulavka je, sledují ho naše babičky, tetičky, strejdové i kamarádi, není se co divit, má stále skvělou úroveň! Díky.
    Milovníkům folklóru Moravského Slovácka jistě není neznámé dílo malíře Joži Uprky. Narodil se v tomto kraji v obci Kněždub v roce 1861 a každodenní život zdejších prostých lidí byl pro něj nevyčerpatelným zdrojem inspirací.
    Zahradní železnice v Chlumci nad Cidlinou skrývá hned 4 rozchody kolejí. První rozchod je 600 mm. Jedná se o skutečnou železniční drážku, kterou využívali už naši dědové. Dříve se takto uzoučké rozchody používaly hlavně v cihelnách, průmyslu, lomech, dolech, cukrovarech, na stavbách, ale také v lesích pro dopravu dřeva – tzv. lesní železnice.
    Brdský vrch Plešivec poblíž Jinců, význačný nejen nádhernou vyhlídkou z vrcholu, ale i jedním z největších pravěkých hradišť, skalními moři, jezírkem na úbočí a především krásnou přírodou.
    Nedávno byly společně otevřeny dva nové projekty na Valašsku zaměřené na turistický ruch – naučná stezka Držkovské chodníčky občanského sdružení Solisko a Expozice karpatského salašnictví v Hostýnských horách pana Juraje Habšudy.


Lázně Lednice – nejmladší léčebné lázně v České republice

    Hledáte-li inspiraci pro další rodinný výlet do jižních Čech a rádi navštěvujete zříceniny hradů, zkuste se přijet podívat na Hrady na Malši. Na několika málo kilometrech čtverečních jich zde naleznete hned několik.
    Inspirovala jsem se knihou Ivany Mudrové s názvem „Kam značky nevedou“ a zavedu vás na místa, kde turistické značky opravdu nenajdete, ale přesto stojí za to je navštívit. Prvním z nich je malebná vesnička Lhota u Úštěka.
    Z rozhledny, která se stane součástí naučné stezky Příroda a lesy Pošumaví a spojuje chanovický zámecký areál s rozsáhlým anglickým parkem a skanzenem, uvidíte za příznivého počasí brdské pohoří s vrchem Třemšínem a panorama Šumavy od Českého lesa přes centrální Šumavu až k Prachaticku a Lipensku.
    Dobrý den, mám pro vás tip návštěvu nejmladších léčebných lázní v České Republice. Jedná se o Lázně Lednice, které se nachází v oblasti pohádkových zámků v Lednicko-Valtickém areálu, který je od roku 1996 zapsán v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V okolí je spousta kulturních památek. Namátkou vybírám např. Zámek Lednice, Janohrad, Minaret, zámek Valtice, Tři Grácie, Rendez-vous, Sv. Hubert, Hraniční zámeček, Kolonáda na Reistně a další.


Držkovské chodníčky a Expozice salašnictví

    Už jsem zde byl a chodil bych tam pořád. Jeden film o délce cca 5 minut sice stojí šedesát korun, dva stovku a tři stodvacet korun, ale ten zážitek stojí za to. Více informací na http://www.centrumbabylon.cz/.
    Jihočeská vesnička nedaleko Písku, smáčená z jedné straně Podkostelním rybníkem a na druhé lemovaná říčkou Blanicí, je čím dál pěknější. Má na tom zásluhu mimo jiné Sdružení přátel Putimi, které údržbou historických památek a kulturními i osvětovými akcemi rozvíjí patriotizmus Putimáků.
    Pojďte poznat malebnou krajinu podhůří Železných hor – zveme vás do starobylé obce Semtěš, obce na pomezí Středočeského a Pardubického kraje. Silnice, která spojuje tyto kraje, se užívá teprve asi 160 let.
    Navštívili jste již někdy městečko Velké Pavlovice, Mekku jihomoravského vinařství, baštu sladce chutnajících meruněk, místo, kde se snoubí starodávné tradice s živým folklórním životem, krajinu protkanou hustou pavučinou cyklostezek lákajících k příjemným výletům korunovaných úžasnými výhledy nejen z rozhleden? Pokud ne, přijměte naše srdečné pozvání do míst, která opravdu stojí za to.


Rozhledna v obci Libyně na vrchu zvaném Vochlice

    Z iniciativy členů občanské sdružení Virtuálního muzea hodin o. s. vzniklo ve věži v Soběslavi Věžní muzejíčko. Základním exponátem je znovuobjevený stroj věžních hodin patrně z roku 1484. Způsob ručního kování sloupků rámu do podoby gotického hřebu připomíná Pražský orloj, o čemž se lze přesvědčit na unikátních fotografiích Pražského orloje, které jsou v muzejíčku trvale vystaveny a staly se i základem nebo východiskem pro web www.orloj.eu, který jsme rovněž vytvořili.
    Ráda bych vás pozvala do Víru na Vysočině. Vír je možná jen malá vesnice sevřená v údolí Svratky, ale rozhodně stojí za pozornost. Nejen krásou okolní přírody, vírskou přehradou, Navrátilovým mlýnkem, vyhlídkami na skalách, zříceninami hradů v okolí, ledovou stěnou, ale i fortelem a nadšením místních lidí.
    Vážená redakce Toulavé kamery, sledujeme váš pořad a moc se nám líbí. Zveme vás na Vysočinu do Svratky na soubor 10 chaloupek nazvaný Pohádková vesnička.
    Dovolte mi, abych vás pozval na výlet zajímavou krušnohorskou tratí, vedoucí ze severočeského okresního města Most do Krušných hor. Železnice prochází dvěma okresy – mosteckým a teplickým, její trasa vede poměrně velkým stoupáním.
    Pod názvem Kolné se skrývá víska rozkládající se pod vrchem Kolný ve výšce 564 m. n. m., 8 km jihozápadně od České Lípy a 3 km severovýchodně od Kravař. Vlakem se sem dostanete ze zastávky v Kravařích nebo Stvolínkách ležících na trati Lovosice – Česká Lípa.


Vodní elektrárna v Třeštině-Háji

    Dovolila bych si touto cestou pozvat vaše diváky i vás na návštěvu, dle naší rodiny a nejen té, do nejmilejšího a nejmalebnějšího místa v Českém ráji, Muzea panenek a medvídků pod Troskami.
    Již čtvrtým rokem se věnujeme rekonstrukci historického objektu na rozhraní dvou krajů – Pardubického a Královéhradeckého, a to farního areálu v obci Sudslava v lokalitě Podorlicka v okrese Ústí nad Orlicí.
    Když nevíte, co s časem od sobotního pozdního odpoledne do neděle, vyrazte s námi. Celý výlet lze zahrnout do naučných stezek, neboť se to informačními tabulemi jenom hemží! Je polojasno a my máme cestovatelskou chuť podniknout dobrodružství.
    Město Lysá nad Labem ve spolupráci s městy Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a Benátky nad Jizerou připravili naučnou stezku Krajinou Rudolfa II., která by měla zájemce seznámit s krajinou, památkami a zahradami v Polabí-Pojizeří. Společný projekt naučné stezky se zrodil nad plány zámeckých zahrad Brandýsa nad Labem, Lysé nad Labem a Benátek nad Jizerou.


Toulavá kamera - Za rodinným stříbrem

    Jablonné nad Orlicí je podhorským městečkem východní části Orlických hor. Leží v malebné krajině při soutoku řeky Tiché Orlice a Orličkovského potoka. První zmínky o zdejším osídlení pocházejí již ze 13. století s původním názvem Gablone nad Orličkou.
    Železnorudný důl v Chrustenicích na Berounsku zahájil těžbu nejprve dva roky povrchově a posléze od roku 1907 hlubinně. Patří mezi jeden z největších železnorudných dolů u nás. Vždyť také nejhlubší místo na dole je 84. patro, které se nachází okolo 120 metrů pod hladinou moře, dnes hluboko pod vodou. Příspěvek napsal Jan Červený.
    Dobrý den, posílám vám pozdrav z naší obce Hýsly. V r. 2008 jsme slavnostně uvedli do funkčnosti „nejmenší sluneční hodiny na světě“, jejich velikost je pouhých 9 mm. Příspěvek zaslal Tibor Skalka.
    V krásné lužní krajině horního toku řeky Moravy, jejíž oba břehy lemují souvislé pásy stromů a keřů, se nachází v pozoruhodném areálu osady Háj národní kulturní památka Vodní elektrárna a vila, postavené Plhákovou rodinou. Osada Háj je součástí obce Třeštiny, místní části Mohelnice, okres Šumperk.


Na vrcholky hor s Vladimírem Čechem

    Rád bych vás jako patriot pozval do svého rodiště Rýmařova, kde se nachází skvost severomoravského baroka - filiální kostel Navštívení Panny Marie, známý též jako Kaple V Lipkách.
    Vážení přátelé toulání, rád bych vás pozval na místo, které mám rád a velmi rád se sem vracím. Toto místo se jmenuje Podhradí nad Dyjí. Nachází se na břehu řeky Dyje a dominantou obce je zřícenina hradu Frejštejn.
    Rád bych vás pozval na vycházku, kterou jsem nazval – Z Vypichu přes Petřín parky a zahradami až do Chotkových sadů. Pokud s námi vyrazíte, projdete se nejprve krásným rekreačním parkem Ladronka, kde je citlivě zrekonstruována usedlost Ladronka.
    V obci Orlické Záhoří na samém okraji rychnovského okresu na hranici s Polskem působí lovec hadů Roman Brůna, obecně tu známý jako zmiják. Tento herpetolog se odchytáváním zmijí (jde o chráněný druh) zabývá na základě výjimky, kterou mu vydala Správa chráněné oblasti Orlické hory.


XD Theater-4D simulátor v Liberci

    Zámek Berchtold s dětským rájem a sportcentrem tvoří spolu s přilehlým okolím vhodné místo pro trávení volného času. Malebná krajina, čistý vzduch a příjemné prostředí areálu láká zejména rodiny s dětmi, školy, sportovce a seniory se zájmem o historii a kulturu. V bezprostřední blízkosti zámku také můžete navštívit přilehlý park, který je stylizován do Dětského ráje.
    Chtěl bych dát návrh na výlet. V Liberci je zábavní centrum Babylon a v něm je kromě aquaparku, lunaparku, labyrintu, bowlingu, nákupního městečka a IQ parku, o kterém už byla reportáž v Toulavce, také nově XD THEATER-4D simulátor.
    Zámek vznikl jako žerotínská tvrz v letech 1520–1530 a na jeho vývoji se podílela řada významných stavitelů. V letech 1583–1664 byl sídlem janovické větve hrabat Hoffmannů z Grünbüchlu, z nichž vynikl Ferdinand Hoffmann, prezident dvorské komory Rudolfa II.
    Vážená redakce, zasílám vám námět na reportáž, třeba vás zaujme. Každý, kdo navštíví na Sušicku hrad Rabí, uvidí z jeho věže v dáli vesnici a ani ho nenapadne, že je to obec velmi stará a že se zde nachází několik skvělých památek. Příspěvek zaslala Vlasta Košinová z Karlových Varů.


Toulavá kamera vychutnává Česko

    S blížícími se Velikonocemi se dle pověsti otevírají poklady. V Karlových Varech, kde se po celý rok otevírá země, aby ze svého bohatství dávala zdraví lidem všech národů, kteří jako lázeňští hosté přijíždějí do tohoto města, se na Velikonoce pod kostelem sv. Maří Magdalény (postaveným v letech 1732–1736 Kiliánem Ignácem Dientzehoferem), otevírá „Boží hrob“.
    Dobrý den, posílám tip na výlet po Doupovské dráze. Jedná se o trať, která spojuje Kadaň do Podbořan s odbočkou z Vilémova do Kadaňského Rohozce. Kolem trati je spousta pěkných míst a možnost výletů.
    Rozhledna na kopci Podvrší u Veselice je od roku 2001 jedním z vyhledávaných turistických cílů v regionu Moravský kras a okolí. Od svého otevření pro veřejnost láká tisíce návštěvníků Moravského krasu a občany z okolí rozhledny k pohledu na krajinu ve svém okolí, ale poskytuje i krásné vzdálené pohledy.


Velké Pavlovice – městečko ve stínu Slunečné

    Dovoluji si vás pozvat na výlet do Pardubického regionu do městečka Choltice a jeho blízkého okolí. Samotné městečko Choltice vlastní po dlouholetých soudních tahanicích s původními majiteli sice dost zanedbaný, ale přesto ne nezajímavý objekt raně barokního zámku s přilehlým zámeckým parkem a rozsáhlou oborou. Jižní křídlo zámku je zakončeno zámeckou kaplí z roku 1683. Barokní kaple se vyznačuje nevšední bohatou štukovou výzdobou a nástěnnými malbami. Veřejný prohlídkový okruh zahrnuje prohlídku již zmíněné kaple sv. Romedia a Vlastivědného muzea s jedinečnou barokní lékárnou. Okruh je zpřístupněn každou sobotu a neděli.
    Souhlasím se shromažďováním a zpracováváním poskytnutých osobních údajů Českou televizí se sídlem Kavčí hory, 140 70 Praha 4, IČ: 00027383, výhradně pro potřeby související s mým zařazením do soutěže pořádané ČT.
    Vážená redakce! Určitě vám jako tip na reportáž mohu doporučit pardubický zámek. On byl dlouhá léta téměř ruinou, takže se na něj obecně dost pozapomnělo. Teď je ale nádherně opraven a navíc je v mnoha ohledech jedinečný.
    Když ráno budík vyzváněl svou průraznou monotónní melodii, rachotil mnohem více než jindy, protože jsem vedle něho večer položil lžičku, abych se stoprocentně probudil. Vstal jsem, uvařil si za mihotavého světla petrolejové lampy kávu (o pěti venku ještě dlela tma) a dojedl jsem rajskou polévku s nudlemi od včerejška.


Muzeum mlynářství v Bakově nad Jizerou

    Česká televize se zavazuje osobní údaje chránit a při jejich zpracovávání a poskytování postupovat vždy v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. v platném znění. Česká televize informuje o právu přístupu k osobním údajům, právu na ochranu osobních údajů a dalších právech stanovených v § 21 zákona č. 101/2000 Sb. v platném znění.
    Až půjdete na romantickou zříceninu Zvířetice nebo Michalovice u Mladé Boleslavi, nezapomeňte se zastavit v muzeu mlynářství v Bakově nad Jizerou. Vzniklo teprve nedávno ve starém rodinném mlýně Valentů.
    Už název tohoto údolí nacházejícího se mezi městem Českou Lípou a obcí Zahrádky, napovídá o jeho tajemnu a „pekelné“ kráse. Vysoké, rozeklané, pískovcové skály zde mezi sebou uzavírají malý, ale romantický Robečský potok.
    V roce 2009 v obci Velká Buková u Rakovníka byla otevřena rozhledna. Rozhledna je plně vybavena sociálním zařízením s bezbariérovým WC, prodejnou suvenýrů, parkovištěm, stojany pro kola s úschovnou kol a úvazištěm pro koně.
    Turistický resort Valachy ve Velkých Karlovicích má novou atrakci – velkému zájmu nejen dětí, ale i dospělých se těší jeho osmičlenné stádo ovcí. Resort Valachy se nachází uprostřed Chráněné krajinné oblasti Beskydy a ovce proto byly původně zakoupeny kvůli ekologické údržbě nového golfového hřiště u hotelu Horal.


Městečko Choltice a jeho blízké okolí

    Když jsem spěšně vybíhal z domu v údolí Ponávky na severním okraji Brna, abych stihl autobus číslo 42, stačil jsem si povšimnout, že nad poněkud zamlženým obzorem visel jasnokrásný Sírius, coby kontrolní oko Velkého psa. Orion vedle něho už zčásti zapadal za obzor, ale jeho nejjasnější hvězda, zvaná Betelgeuse, ještě magneticky dlela na nebi.
    Na severovýchodě Čech v broumovském výběžku se nachází Chráněná krajinná oblast Broumovsko. Její název je, jak jinak, odvozen od nejvýznamnějšího města této lokality Broumova. Dominantou celého kraje je však stolová hora Ostaš. Příspěvek zaslal Stanislav Khol z Mladé Boleslavi.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00