Jak na věc


příjmy a výdaje excel tabulka ke stažení zdarma

4. Staňte se šéfem vlastních peněz: Proměňte plán na skutečnost

    To nejdůležitější ale přichází, když máme příjmy a výdaje za celý měsíc rozčleněné a zapsané. A to je odečtení všech výdajů od příjmů. Pokud vám zbude velká částka, stojí za promyšlení, zda nezvýšit pravidelné úložky na spoření nebo investice. Tím, že necháte volné peníze na běžném účtu je totiž pomalu, ale jistě připravujete o jejich hodnotu, kterou ztrácejí kvůli inflaci. Pokud vám nezbude nic nebo dokonce skončíte v mínusu, pravděpodobně to znamená, že jste si museli půjčit. Taková situace není dlouhodobě udržitelná! Je tedy čas udělat maximum proto, abyste vaše příjmy a výdaje dostali alespoň do rovnováhy.
    Každý měsíc začíná a končí stejně. Na začátku je různě velká výplata, což je odměna za práci v minulém měsíci. Jakmile se ale blíží konec toho současného, zůstatek na účtu se odpočítává směrem k nule podobně rychle, jako odpočet startu raketoplánu. Posledních několik dní měsíce je přitom kritických – na účtu zbylo v lepším případě tak tak, abyste do další výplaty přežili, v případě horším tam nezůstalo nic, a vy nemáte jinou možnost, než si půjčit. A takhle se to opakuje měsíc co měsíc.


3. Staňte se šéfem vlastních peněz: Udělejte si rozpočet

    K přehlednosti přispívá třeba kalendář, který zobrazí celý měsíc na jedné obrazovce, přičemž u každého dne jsou vypsány jednotlivé částky příjmů a výdajů za daný den. Nechybí ani grafy, u kterých si můžete vybrat z několika možností zobrazení. K urychlení práce přispívá také propojení jednotlivých funkcí programu. Pokud například zadáte v samostatné evidenci automobilu tankování paliva, vepsaná částka se automaticky vepíše i do evidence příjmů a výdajů. V porovnání s předchozím programem se mi HomeEKO zdál poněkud méně přehledný a déle mi trvalo, než jsem se s ním naučil zacházet. Domnívám se, že je to problém vkusu. Výhodou je také cena. Program je zdarma dostupný na 30 dní, časově neomezená verze stojí 199 Kč.
    Plán sám o sobě není nic složitého – prakticky spočívá v tom, naplánovat si, kolik asi v budoucnu budeme utrácet. Pokud děláme plán krátkodobý (roky), tím víc bychom měli zaměřit na velké výdaje (dům, auto).
    Každopádně rozpočty pro všechny tyto kategorie nesmí přesáhnout částku, kterou jsme získali po odečtení pravidelných výdajů (bez spoření a investic). Pokud přesahuje, znamená to jediné. Že plánujeme utratit víc peněz, než máme k dispozici. Taková situace je však z dlouhodobého hlediska neudržitelná – správně by nám totiž měly ještě nějaké peníze zbýt na spoření nebo investice. Pojďme se podívat, jak to udělat, pokud nám nějaké peníze v našem rozpočtu zbudou. V našem příkladu tedy od 16 tisíc Kč odečteme rozpočtované výdaje, tedy 9 tisíc Kč, a zbude nám 7 tisíc Kč. 


2. Staňte se šéfem vlastních peněz: Kouzlo tužky a papíru

    Základ celého tajemství přitom tkví pouze ve dvou slovech. Příjmy a výdaje. Každá rodina je vlastně taková malá firma. Oba členové domácnosti většinu svého ekonomického života běžně pracují nebo jinak vydělávají peníze. To jsou příjmy. Vydělané peníze pak utrácejí za nezbytné nebo více či méně zbytné statky. Slovem statek ekonomové rozumějí prakticky cokoliv, za co se peníze dají utratit, takže i jídlo, benzín do auta nebo dovolenou v Egyptě. To jsou výdaje.
    Program navíc obsahuje mnoho zajímavých funkcí. Ačkoliv nemusí být vždy extrémně sofistikované, dokáží velmi ulehčit práci. Jde například o to, že si můžete do programu vkládat evidenci faktur třeba za mobilní telefon nebo za elektřinu. Program také obsahuje evidenci půjček anebo si můžete naopak vpisovat, na co potřebujete ušetřit a program vám průběžně počítá, kolik vám ještě zbývá.  Mile mě překvapily různé kalkulačky, které vám na několik kliknutí vypočítají například zhodnocení vkladu, přepočet měny aktualizovaný podle kurzů České národní banky, ale také návratnost do výměny úsporných žárovek v bytě. Nejde o něco, co by jiné samostatné programy neuměly, milé je, že máte všechno pohromadě. Většina vložených a generovaných dat a statistik se pak dá exportovat třeba do Excelu nebo vytisknout. Program je slovenský, ale má i češtinu. Je na vyzkoušení zdarma, plná verze stojí 450 Kč.


5. Staňte se šéfem vlastních peněz: Zkroťte své výdaje

    I přesto bych ale chtěl upozornit na to, že právě na bydlení se dá výrazně ušetřit, i když samozřejmě nejde o věc tak snadnou, jako se například rozhodnout, že nebudu kupovat jogurty za 20 korun, ale pouze za 10 (takovým krokem však paradoxně ušetříte velmi málo). Vím, že pustit byt nebo dům, ve kterém bydlíte s rodinou třeba 10 let, není jednoduchá záležitost, jde mi jen o to, abyste v případě optimalizace rodinných financí brali i takovou možnost v úvahu. Lpění na tom, že s rodinou nutně potřebujete 4+1, pokud například vaše výdaje o tisícikoruny převyšují příjmy, je velmi krátkozraké.
    Pokud je příjem stejný jako výdaje, objem peněžních prostředků zůstává stále stejný a tím pádem i její majetek rodiny. Většinou jde o ty, které žijí z měsíce na měsíc. Veškerý příjem akorát pokryje výdaje, další měsíc rodina svou finanční budoucnost začíná opět od nuly.
    Účet má dnes prakticky každý, většina lidí v Česku si ale vystačí se základními bankovními službami. Běžný účet a k němu platební karta a elektronické bankovnictví. Za takové služby si některé banky nechávají platit, hlavně v posledních letech se ale na českém trhu objevily i takové, které mají takové služby zdarma. Pokud tedy potřebujete účet hlavně na to, že vám tam přijde výplata a několikrát do měsíce zaplatíte kartou v supermarketu nebo vyberete z bankomatu, zvažte, jestli se vám nevyplatí přejít k některé z těchto nízkonákladových bank. Většinou mají jen málo poboček, tuto nevýhodu ale vynahrazují právě základní služby zdarma. Čtěte více: Mega recenze: Vyberte si „bankovní účet zadarmo“ na míru


Přehled o výdajích je pomůže lépe řídit

    Řešením je rodinný rozpočet, finanční deník nebo výkaz o cashflow. Je úplně jedno, jak tomu budete říkat. Prostě něco, kam si pravidelně a jasně zaznamenáváte všechny svoje výdaje. Pouhé zaznamenávání vašich výdajů vás bude nutit nad každým nákupem přemýšlet. Budou vám díky němu v hlavě vyvstávat otázky, zda tuhle věc opravdu potřebujete anebo jestli by se to nedalo nějak pořídit levněji?
    Poté, co zvládnete rozpočet na jeden měsíc, můžete si naplánovat i další měsíce nebo dokonce roky dopředu. Takové plány samozřejmě nemusí být tak podrobné jako rozpočty na měsíc, vzrůstá ale důležitost větších plánovaných výdajů. Pokud víte, že budete za dva roky pořizovat něco většího, zařaďte to bez přemýšlení tam.
    Začněte tím, že zavoláte svému mobilnímu operátorovi a požádáte ho o lepší nabídku. Ještě předtím se ale informujte, co nabízí konkurence, abyste pak mohli argumentovat ve stylu: „Ale operátor Y nabízí za stejnou cenu dvojnásobný počet volný minut. Znamená to, že mi nedokážete nabídnout alespoň srovnatelnou nabídku?“ Nenabádám vás, abyste pracovníkovi na zákaznické lince hned vyhrožovali, že od operátora odejdete – i když tato strategie se vyplatila už mnoha lidem.


1. Staňte se šéfem vlastních peněz: Jak na příjmy a výdaje?

    Těchto 6 tisíc korun už jsou peníze, které nám opravdu zbyly a můžeme je tak do poslední koruny rozdělit na případné spoření a investice. To znamená určit si, kolik peněz pošlete třeba na spořicí účet, do podílových fondů a podobně.


6. Staňte se šéfem vlastních peněz: Nechte počítač, ať pracuje za vás

    Sekce účetnictví slouží k vedení finančního deníku – to znamená příjmů a výdajů. Program umožňuje nastavit více domácností, účtů (bankovní účet, hotovost, kasička) a do každé domácnosti vložit libovolný počet členů. Díky tomu se pak dají třeba jednoduše sledovat výdaje jednotlivých členů rodiny. Kategorie výdajů jsou jednostupňové, ale dají se libovolně přidávat a měnit, ke každému se dá přidat člen domácnosti, který daný výdaj uskutečnil. K jednoduché práci s programem přispívá i filtr, pomocí kterého můžete nastavit pouze položky, které přesně chcete, například pouze výdaje nad 5000 Kč vašeho druha v průběhu 14 dnů v únoru. Záložka Hodnocení zobrazí grafy, které můžete nechat zobrazit podle různých kritérií. Do Trvalých příkazů zadáváte pravidelné platby. Ty fungují přesně tak jako ve skutečnosti. To znamená, že se odečítají (a objeví v seznamu výdajů) až v den, kdy jsou uskutečněny. Tady bych uvítal širší nastavení, například možnost odečítat všechny pravidelné výdaje hned po hlavní
    Dnes je to horší – něco máte v hotovosti, něco máte na účtu, nedej bože, když máte účty třeba tři. Čím víc takových hromádek máte a čím častěji z nich ubíráte a platíte, tím složitější je pro lidský mozek sledovat, kolik peněz vám vlastně zbývá.
    Pokud si kupujete kredit, zvažte, zda se vám nevyplatí paušální tarif. Má samozřejmě určité nevýhody, na druhou stranu ale bývá v přepočtu na provolané minuty levnější. Nevhodně zvolený paušální tarif se vám ale může i výrazně prodražit, pokud nevyberete pro vás ten optimální. O změně tarifu nerozhodujte na základě jedné faktury, při výběru vám velmi pomůže, pokud si budete po určitou dobu zapisovat, kolik za volání utrácíte anebo kolik provoláte minut a propíšete SMSek a nakonec si spočítáte měsíční průměr. Až na jeho základě si zvolte správný tarif nejlépe odpovídající vašim potřebám.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00