Jak na věc


ocasatí obojživelníci

Ornithogalum longibracteatum - mořská cibule, snědek ocasatý

    Nevěříte zásilkovým službám? Neradi kupujete " zajíce v pytli " ? Rádi si vyberete trvalky, skalničky, bylinky a letničky sami? Nevyhovuje vám odosobněné prostředí super a hyper marketů? V tom případě navštivte přímo naše klášterní historické zahradnictví, takřka v centru Prahy, kde od jara do podzimu můžete vybírat z našeho širokého sortimentu rostlin vypěstovaných v České republice, převážně v naší trvalkové školce a zahradnictví. Naše výpěstky jsou otužilé, pěstované za přirozených, přírodních podmínek a nemají tedy problém s aklimatizací na vašich zahradách.Přjďte se podívat, nasát atmosféru zelené oázy uprostřed města, kvetoucího ostrůvku v šedi velkoměsta, navštivte naše zahradnictví.Naše práce je pro nás zároveň i koníčkem, proto u nás najdete příjemnou atmosféru a mimořádně široký sortiment těchto rostlin:- trvalky pro slunečné stanoviště- trvalky do polostínu a stínu- trvalky kvetoucí na jaře- trvalky kvetoucí v létě- trvalky kvetoucí na podzim- trvalky okrasné listy- trvalky


Mloci a další ocasatí obojživelníci

    Naše babičky pěstovaly tzv. mořskou cibuli a to zvláště pro její léčivé účinky, jako první pomoc při zraněních a nachlazení. Dokonce se tradovalo, že má podobné účinky jako proslulá Aloe vera. A teď to začne... mořská cibule je totiž lidové jméno pro velmi podobnou rostlinu Urginea (synonymum Charybdis, Scilla, Drimia) maritima, která sice obsahuje léčivé látky, ale ty dle různých zdrojů ovlivňují činnost srdce, používají se na odvodnění organismu, při větších dávkách mohou být jedovaté, štáva z listů způsobuje puchýře na pokožce, uvažuje se o jejich využití jako insekticidu a rodenticidu (po staletí se používá na hubení hlodavců).Dovolím si tedy vyslovit smělou hypotézu, zda naši předci skutečně pěstovali a používali jako léčivou rostlinu právě tuto pravou mořskou cibuli (Urginea maritima), jejíž neodborné používání by bylo až nebezpečné? Nedošlo k omylu již dávno v minulosti, kdy se již pěstovalo Ornithogalum longibracteatum, dříve však pod druhovým názvem Ornithogalum caudatum a pro
    Z větších druhů čeledi mlokovitých (Salamandridae) se často chová žebrovník Waltlův (Pleurodeles waltl), který dorůstá až 30 cm. Divoce žije na Pyrenejském poloostrově a v Maroku. Má šedé tělo s tmavými skvrnami, na bocích jsou řady žlutých bradavek, kterými při stisknutí pronikají hroty žeber - odtud název zvířete. Sekret bradavek je jedovatý. V přírodě se žebrovník drží převážně ve vodě. V zajetí se sice dá chovat celoročně v akváriu, správné je však poskytnout mu malou část souše, přestože ji nebude příliš využívat. Krmíme jej larvami komárů, nitěnkami, žížalami, hmyzem, malými rybkami i kousky hovězího masa.


Parametry produktu Ornithogalum longibracteatum - mořská cibule, snědek ocasatý

    Ze severoamerické čeledi axolotlovitých (Ambystomatidae) se běžně chová axolotl mexický (Ambystoma mexicanum), který dorůstá délky až 30 cm. Základní zbarvení je tmavé, ale často se chová albinotická forma. Tento druh zůstává po celý život ve stadiu larvy (tzv. neotenie) a vodu vůbec neopouští. Chováme jej v akváriu se štěrkovým substrátem a plovoucími rostlinami. Krmíme jej žížalami, nitěnkami, rybkami a vodními plži, případně i kousky hovězího masa. Tento druh je v příloze CITES B (v ČR nepodléhá registraci).
     Snědek ocasatý pěstujeme jako přenosnou nebo pokojovou rostlinu. Od jara do podzimu prospívá na slunečném stanovišti. Zemina hlinito-písčitá, propustná. Tzv. mořská cibule dobře snáší sušší zem, naopak trvalé přemokření škodí. Na podzim přeneseme rostlinu do bezmrazého prostoru (stačí 2-4°C) a nezaléváme, ale může přezimovat i při pokojové teplotě, kdy ovšem trpí nedostatkem slunečního svitu. Na jaře snědek přesadíme a začneme opatrně zalévat. Jakmile pomine nebezpečí mrazíku, vyneseme ji na zahradu, lodžii, terasu apod.Dodáváme silné rostliny v květináči 10 cm.
    Poznejte úžasnou rozmanitost rostlinné říše a zpestřete si svoji zahradu novými druhy z našeho Zahradnictví Na Petynce v Praze 6 - Břevnov, nedaleko od Pražského hradu a Petřína. Dobrá dostupnost MHD i automobilem ( u výjezdu ze Strahovského tunelu ).Těší se na vás kolektiv Zahradnictví Krulichovi...Najdete nás ZDE.


Katalog „Boříme mýty a přinášíme řešení“ - jaro 2020

    Dalším nepříliš náročným druhem je japonský čolek ohňobřichý (Cynops pyrrhogaster). Zde dospělci žijí naopak trvale na souši, pouze k rozmnožování a vývoji larev je nutná vodní nádrž s rostlinami a výškou hladiny okolo 30 cm. Substrát terária tvoří pravidelně vlhčený mech, úkryty vytvoříme z kořenů nebo kůry. Stejně jako většina čolků potřebuje zimování v úkrytu ve vlhkém mechu.
    Tato část se týká obojživelníků, kteří mají tělo "ještěrkovitého" tvaru s dlouhým ocasem. Název mloci může být matoucí, protože se používá jednak pro označení celého řádu mloci (Urodela), zadruhé pro označení čeledi mlokovitých (Salamandridae), kam ovšem patří nejen samotný rod mlok (Salamandra), ale také jiné rody (viz box Jak se vyznat mezi mloky). Není naším cílem zabývat se zde zoologickou systematikou. Podstatné však je, že pokud v literatuře čteme o tom, jak se chovají "mloci", musíme se vždy ujistit, o čem je vlastně řeč. Nároky různých zvířat z tohoto řádu se totiž značně liší - některá například tráví většinu času na souši, jiná žijí prakticky trvale ve vodě. Kromě běžné péče, popsané v části Obojživelníci > Ubikace, krmení a péče, bychom měli počítat s každodenní výměnou části vody v nádrži.


Vaše zkušenosti s využitím ve výuce

    Doplnění k tomuto textu, již dříve zveřejněnému: mořskou cibuli - Ornithogalum longibracteatum máme v nabídce již několik roků a za tu dobu máme od pěstitelů několik příznivých referencí na její léčivé schopnosti. Dle pěstitelů vyléčila různé záněty, spáleniny a dokonce prý rakovinu kůže v obličeji. Jistěže neznáme všechny okolnosti léčby, ale jak nám bylo sděleno, tlumočíme dále.
    Navštivte také naše kamenné prodejny květin, kde můžete zakoupit: - řezané květiny z celého světa- kytice slavnostní, svatební, smuteční- aranžmá z květin k různým příležitostem- pokojové květiny, rostliny vhodné do bytu i kanceláře- substráty, hnojiva, přípravky na ochranu rostlin- květináče, keramické dekorativní obaly- a široký sortiment doplňkového zboží...
    Léčivá i okrasná rostlina našich babiček. Kolem lidového názvu a správného botanického určení tzv. mořské cibule jsou menší zmatky a nejasnosti, o nichž se dozvíte dále...
    Rozměry většiny druhů se pohybují přibližně od 5 do 30 cm (například vzácně chovaní velemloci však dosahují až 160 cm). Chováme je v akvateráriu s různým poměrem vody a souše, výjimečně pouze v akváriu. Při umístění ubikace musíme vzít v úvahu, že většina druhů dává přednost chladnějšímu prostředí.


Nejnovější články z ITveSkole.cz

    Krmení suchozemských stadií (pokud se vyskytují) je o něco obtížnější, přesto by nemělo činit větší problémy ani začátečníkovi. Většinou lze krmit drobným živým hmyzem (cvrčci, sarančata apod.), který vypouštíme přímo do terária. Pokud jsou však zvířata ochotna přijímat potravu z pinzety, je to opět nejvýhodnější způsob.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00