Jak na věc


naprázdno a nakrátko

Téma: Výpočet trafa z proudu naprázdno

     a teď k věci - mám tři tovární trafa stejného průřezu jádra, řekněme že je to EI 28x32 jedno má proud naprázdno 35 mA, druhé 65 mA třetí 80 mA (to že se mi zdá už jako veliký proud je věc druhá, trafo funguje dobře a ani moc nehřeje)
    Asi jsem to špatně formuloval, krátkodobě z trafa můžeš dostat původní jmenovitý výkon, tj vyšší proud při nižším napětí. Po odmotání hlavně nezapomeň vinutí zabandážovat, aby se nepovolilo nebo neprodřelo.
    možná asi udělat primár vinutý kritickým průměrem vodiče s mnoha odbočkami a zatěžovat měřit zkoušetmyslel jsem si že to asi výpočtově nebude hračka, no ale co kdyby náhodou : )
    Ony tak nějak výpočty trafa jsou na každém rohu internetu .. ale něco mimo klasický 45/Q moc neni, a je celkem šichta celej den navíjet a pak zjistit že celodenní práce byla na prd, nebo v lepším případě na uplně jinou konstrukci než bylo původně zamýšleno ..
    Občas si navinu nějaké trafo, spočítat si ho umím,materiál nějaký je, ale většinou dělám veliké rezervy jak v jádru tak průměru vodiču, prokladů atd...
    Navíc pro přesnou kopii traf včetně sycení (i když budeš znát počty závitů atp.) bys musel použít stejný materiál (nejen rozměr) plechů, které jsou použité v těch originálech.


13 Odpověď zaslal ferdislav 24. 2. 2016 20:11

    už jsem tohle několikrát provedl, a bylo to dle předpokladu, výkon je potom omezen drátem sekundáru, a ne sycením jásdra, takže krátkodobě se dá použít. Spíš jsde o to, jestli má trafo zalitý střed, tak je to problém udělat lidsky, já to na prase dělal tak, že jsem si špendlíkem napíchl drát na místě s předp. napětím, a když to bylo ok, tak jsem jej opatrně přeštípl, vytáhl ten kousek co se dalo a připájel vývod. U symetrickýho trafa bude lepší to skutečně odvíjet, aby zůstalo fakt symetrický.
    Naštuduj si toto http://uloz.to/x9WnJqRH/patocka-vykonov … obvody-pdfTam musíš nájsť všetky odpovede na tvoje otázky. Podľa mňa ako prvá vec je že si musíš zistiť wattmetrom koľko z toho prudu je činnych a kolko jalovych, aby si vedel či ti ten prúd robí malá indukčnosť (nižšia indukčnosť = vetší magnetizační proud) alebo ztraty v železe (to si mužeš predstaviť ako odpor paralelne k civke). Max. indukcia sa volí okolo 1T, na to aby si ju určil potrebuješ prurez jadra (čisteho železa) a počet závitov na primárnom vinutí, zvyšok si zmeriaš. Inak samozrejme čím vetší indukce tým ti výjde menší trafo, ale zase máš aj vetší straty v železe protože máš vetší B-H smyčku.


Pístní čep 19 mm Tatra 57 "čistá" + Tatra 57 A

    Ke tvému dotazu - nemyslím, že by se z proudu naprázdno dalo jednoduše posoudit počet závitů na volt a sycení, ale třeba mě zkušenější opraví. Podle mě je proud naprázdno dán více vlivy, než jen sycením - materiálem jádra, mechanickou konstrukcí - kvalitou složení, způsobem navinutí a počty závitů, použitým drátem atd. Takže pokud chceš zjistit počty závitů vinutí, raději naviň pár závitů na trafo (pokud to lze) a z toho si počty závitů snadno dopočítáš. Pokud se dostaneš i k vinutí, můžeš určit tloušťku drátu, jinak budeš muset počítat z ohmického odporu vinutí, měrného odporu mědi, délky středního závitu a počtu závitů, ale i to se dá.
    A velký Dík staffymu, který trpělivě vysvětloval co je co až jsem to nakonec v základu pochopil (ano, pomohly obrázky : )) co vlastně a proč měřím.díky čemuž jsem došel i k úplně jiným věcem než u kterých jsem práci započal ...
    To máš celkem jednoduché, kupuj plechy od výrobce s deklarovanými vlastnostmi. Nebo si pořiď stroj na měření ztrát v železe.Nebo si vyrob pár univerzálních měřících cívek, do nich nasypeš cvičně neznámé jádro, vyměříš magnetizační charku v závislosti na napětí, wattmetrem změříš ztráty a vybereš optimální sycení.
     a já chci udělat kopie těhle trafíček, dá se nějak z toho proudu naprázdno třeba nějak vypočítat / odhadnout sycení např. a to pak využít při klasickém výpočtu návrhu trafa? (pomineme-li omotání cívky několika závity drátu i kdyby to šlo)Nevím kam až můžu zajít při použití klasických materiálů, jak říkám vždy jsem radši dělal s velkou rezervou,ale láká mne ta úspora místa, menší hmotnost ...


Diagonální pneu běloboké Coker Classic 6,7 - 15

    Zdravím. Vím,že moje otázka není úplně k tématu, ale zas nové zakládat taky nechci.Chtěl bych se zeptat. Potřebuji odmotat pár závitu z toroidu 230/2x22V abych dostal 2x15V. Může to v něčem tomu trafu uškodit? Nebo budou parametry stejné, s tím že bude na sekundáru o 7V míň a výkon o cca 30% menší.Dík.
    To, že tě láká menší rozměr a hmotnost je sice fajn, ale s tím oteplením to asi nebude až tak dobré, přeci jen 80mA při 240V dělá skoro 20W, průřez jádra by mohl (pokud jsou udané rozměry střední sloupek v mm) přenést cca 80W, takže 1/4 příkonu při plné zátěži protopíš a účinnost 75% není nic moc... Pokud chceš ušetřit místo a váhu, nabízí se i možnost spínaného zdroje.
    Jinak ano, zkouším měřením závitů navinutých na cívku, nebo ohmicky podle drátu a odhadem závitů jak píšeš ....je pravda že kvalitu plechů spíš odhaduju dle předchozího origo použití a u stavajícího trafa taky netušim co tam je, to už je taková neznámá pohyblivá složka procesu : )
    Občas bývají na Aukro klasické wattmetry, třeba EL20... na ty trafa to chce ale přístroje s cos fi 0,1 nebo 0,2 a ty nejsou moc časté. Sám jsem si je pořídil teprv nedávno.
    Pokud bude to neznámé jádro takových kvalit jako jádra španělských 36W zářivkových tlumivek, tak je pojem optimální sycení hořký vtip. Nová doba, nové materiály.


5 Odpověď zaslal ferdislav 9. 12. 2015 20:40

    Ono se jedná převážně o zdroje do zařízení s elektronkou, tam se moc spínaný nehodí (tedy možná to jde,nezkoušel jsem, ale duch stroje už by byl jaksi narušen)

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00