Jak na věc


muzika bohemica holesov

Volný styl ČÍNSKÉ STOLETÍ NEPODMÍNĚNĚ

    Československo nedlouho před listopadem 1989. Nezaměnitelná atmosféra, zaměnitelní lidé a všudypřítomné podbízivé melodie. Málokterý text tak intenzivně vyvolává ve čtenáři pocit, jako by sám byl součástí děje, kdy si pro sebe tiše říká, „ano, ty lidi přece znám, žijí vedle mě, přesně tak si na to všechno pamatuju.“ Soubor tří povídek s názvem Muzika je první knihou Petera Pišťanka přeloženou do češtiny. Na její motivy byl natočen roku 2008 stejnojmenný film režiséra Juraje Nvoty.
    Součástí souboru Javorníček jsou dvě cimbálové muziky - starší a mladší. Každá nová generace cimbálové muziky souboru vzniká díky dlouholeté úzké spolupráci se Základní uměleckou školou, Brno, Vranovská 41, kde pedagogicky působí naše vedoucí muziky Jana Sládková.
    Není ve slovenské literatuře mnoho spisovatelů, na jejichž novou knihu by někdo skutečně netrpělivě čekal. Dost často se knihy nemůže dočkat jenom samotný autor, případně jeho…


Pišťanek směnil muziku za koňak

    V 90. letech Pišťanek vystudoval dramaturgii a scenáristiku na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a pracoval v reklamních agenturách; nyní působí jako „marketingový pracovník“ firmy GraTex a mimo jiné se věnuje publicistice. Jako literát však po úspěchu z minulého desetiletí poněkud ztratil dech a propadl se do krize: poslední beletristickou práci, sbírku mikropovídek Posledné skazky o Vladovi, publikoval před šesti lety - a od té doby vyměnil slast ducha za slast těla. V titulu Recepty z rodinného archivu (2003) se zaměřil na jídlo, předloňská, v pořadí jedenáctá knížka Živý oheň z vína se zaobírá pitím, konkrétně koňakem. Proč? „Z jednoduchého důvodu - úplně ze mne zmizela potřeba sebereflexe směrem ven,“ vysvětluje spisovatel.
    Hlavní hrdinové touží změnit svůj život, stát se někým jiným, avšak žádný z nich není schopen potlačit sám sebe. Ulmer (Debutant), outsider společnosti, hodlá skoncovat se svým panictvím. Zarostlá tvář a nové sako z něho mají učinit jiného člověka, avšak potlačit jeho plachost a nezkušenost úplně nedokáží. Martin Volek (Muzika) se stane profesionálním hudebníkem, který se změní v nevěrného manžela. Záletník však nedokáže proměnit jádro své povahy – emocionálnost. Ferko Ľahkovič (Čas) vzpomíná na kamaráda z dětství, notorického lháře odstrkovaného okolím, který se stal známým spisovatelem. Kdyby měl čas, tak by mohl být stejně úspěšným. Ale on je zodpovědným živitelem rodiny.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00