Jak na věc


lidové pranostia na tri krale o krok dale

Registrace k odběru aktualit na stránkách obce Mokré

    Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem, máj - vyženem kozy v háj.Co duben našetří, to květen spálí. Je-li duben pěkný, bude květen ještě lepší.Mokrý duben a pak květen chladný, k sýpkám a senům přístup radný.
    12. záříJaké počasí na Narození Panny Marie, takové potrvá čtyři neděle.Na panny Marie narození vlaštovek shromáždění.Neprší-li o Marie narození, bude suchý podzim.
    13. prosinec - LucieSvatá Lucie noci upije (ale dne nepřidá).Jaké jsou dni od sv. Lucie do Božího narození, takové jsou též měsíce příštího roku.(12 dní - 12 měsíců)Když přijde sv. Lucie, najde tu už zimu.
    Únor bílý, pole sílí.Je-li v únoru sucho a zima, bude horký srpen.Únor netrkne-li rohem, šlehne ocasem.Leží-li kočka v únoru na slunci, jistě v březnu poleze za kamna.Mnoho mlh v únoru přináší toho roku mnoho deště.Co si únor zazelená, březen si to hájí; co si duben zazelená, květen mu to spálí.Kdyby měl únor takovou moc jako leden, nechal by v krávě zmrznout tele.
    25. červenecPěkný den před svatým Jakubem slibuje pěkné žně.Kolik mračen na Jakuba, tolik v zimě sněhu.Co do sv. Jakuba (vína) odkvěte, do Havla uzraje.Pěkný den před svatým Jakubem slibuje dobré žně.Jak je teplý svatý Jakub, tak studené jsou vánoce.


Královéhradecký kraj finančně podporuje projekty obce Mokré a knihovny

    24. srpen Bartoloměj svatý odpoledne krátí.Krásně-li o Bartoloměji, vinaři se smějí.Hřmí-li po sv. Bartoloměji, bude podzim dlouhý a pěkný. Jaké počasí o svatém Bartoloměji, takové bude i celý podzim
    Martin, KateřinaPřijede-li svatý Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.Mrzne-li na Kateřinu, na Barboru prší.Chodí-li Kateřina po ledě, chodí Štěpán po blátě.
    Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem, máj - vyženem kozy v háj. Co duben našetří, to květen spálí.Je-li duben pěkný, bude květen ještě lepší.Mokrý duben a pak květen chladný, k sýpkám a senům přístup radný. Sníh dubnový jako mrva pohnojí.Teplé deště v dubnu - teplé dny v říjnu.
    4. prosinec - BarboraJaké je počasí na sv. Barboru, takové bývá až do vánoc.Na svatou Barboru saně do dvoru.Po svaté Baruši střez nosu i uší!Snese-li led o svaté Barboře hus, snese o Vánocích vůz.Svatá Barborka, vyhání dřevo ze dvorka. (4.12. - musí se hodně topit).


U nás k zakoupení! Turistický suvenýr knihovny U Mokřinky No. 1266

    Je-li teplo v lednu, sahá bída ke dnu.Mokrý leden - prázdné sudy - neurodí se vína.Mlhavý leden - mokré jaro.Roste den, roste i zima.Leden studený, duben zelený.Neudrží leden, neudrží ani jeden.Ryje-li krtek v lednu, končí zima v květnu.V lednu moc sněhu, v červnu moc sena.Než v lednu sedláka, to radši vlka na poli viděti.
    29. záříNejsou-li pryč před Michalem ptáci, tak po něm tuhá zima neburácí.Noc-li chladná před Michalem, tuhá zima přijde cvalem.Mokro o Michalu, studeno o Štědrém dnu.
    24. červen Na svatého Jána otvírá se k létu brána.Do Jana Křtitele nechval ječmene. Prší-li na Jana Křtitele, pršívá tři dni celé, je-li bez deště, bude pěkně ještě.Déšť na svatého Jana Křtitele, nenasbíráš ořechů do věrtele.Nekuká-li kukačka před svatým Janem, bude neúrodný rok.
    6. leden Tři královéNa tři krále o krok dále.Na Tři krále mrzne stále.Je-li na Tři krále větrno, zamíchá se planetami a bude úrodno.Na Tři krále hodně hvězd, je hodně kobzolí.Je-li na tři krále jasno, zdaří se pšenice.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00