Jak na věc


karibské státy jižní ameriky

Jemný nebo tmavý? Který karibský rum zkusit?

    Malé Antily jsou velká skupina malých ostrovů, na kterých se nalézá několik nezávislých státu a také závislá území, spadající pod vládu USA, Velké Británie, Nizozemska, Francie.
    Kdo se ani přesto nemůže rozhodnout, který druh vybrat, toho jistě potěší, že v letošním roce se poprvé v historii konala cena nejlepších karibských rumů. Soutěž či spíše srovnání likérů prováděl známý Carribbean Journal a ve dvanácti kategoriích se na prvních příčkách umístily:
    Často zvaný také jako jantarový, patří mezi nejoblíbenější karibské rumy, které můžete ochutnat. Zraje déle než bílý rum a používá se zejména při přípravě koktejlů, u nichž je vyžadována silnější chuť. Těšit se můžete i na vůni vanilky, a ochutnat určitě musíte:
    Pravý karibský rum je něco, bez čeho si mnoho lidí nedokáže výlet do exotiky vůbec představit. Zatímco na svém počátku býval označován jako strašlivý nápoj, dnes se bez něj řada populárních drinků zkrátka neobejde. Přestože původ má toto „tekuté zlato“ na ostrově Barbados, nyní můžeme nalézt ty nejlepší karibské rumy skutečně ve všech koutech Antil. I to je důvod, proč si mnoho z nás klade otázku, jak zjistit, který z nich je tím nejkvalitnějším.


Karibik - nádherné karibské moře a ostrovy

    Míříte na dovolenou do tropů a chcete si dopřát pobyt plný zážitků? Potom se nemůžete vrátit domů, aniž byste si vychutnali alespoň jeden lahodný koktejl. Jeho příprava se přitom nikdy neobejde bez kapky toho nejlepšího karibského rumu. Právě ten totiž celému prožitku dodá to pravé potěšení, skutečné kouzlo exotiky. Víte, jaké značky dnes patří mezi nejoblíbenější, a které slavné karibské rumy si rozhodně nesmíte nechat ujít?
    Pokud si chcete dopřát skutečný prožitek, záleží jen na Vás, jaké značce nebo druhu dáte přednost. Každý karibský rum je jedinečný a chuť se liší vždy podle toho, jaké na daném ostrově panují podmínky nebo tradice. Jestliže sázíte spíše na jemnost, určitě vás potěší likéry z Kuby nebo Puerto Rico. Slavné karibské rumy z anglicky mluvících ostrovů zaujmou naopak kořeněnou příchutí a za tóny ovoce se pak vydejte třeba na Martinik nebo na Haiti.
    Vždy přitom záleží hlavně na tom, jak se pravý karibský rum vyrábí. Vliv na konečný výsledek pak má nejen melasa, ale také průběh fermentace a destilace. Stejně tak nesmíme zapomenout ani na délku zrání, která je taktéž podstatná. Podle výsledné barvy, vůně, a především chuti pak můžeme ty nejlepší karibské rumy rozdělit do těchto šesti skupin:


Jaké karibské rumy jsou nejlépe hodnoceny?

    Stačí trocha představivosti a vynoří se obraz bělostného písečného pobřeží s palmami a tyrkysově modrou, průzračnou vodou. Palmy jsou alespoň dvě a mezi nimi je zavěšena houpací síť! Z baru v pozadí se ozývá pomalé houpavé reggae, za jehož doprovodu barman míchá vaši piňakoládu. Šplouchající moře pomalu omývá písčitou pláž. Tyto představy se obvykle liší jen v detailech. Někdo vidí trochu více slunce, jiný více moře, místo barmana krásnou barmanku a pohupování v houpací síti lze nahradit i pohupováním jachty.
    Třetí skupinou ostrovů jsou ostrovy, které se nacházejí u pobřeží Střední Ameriky. Nejseverněji leží mexický Cozumel. Jižně od něj naleznete korálové ostrůvky podél pobřeží Belize. Podél honduraského pobřeží se rozprostírají Islas de la Bahia (Bay Islands) jejichž součástí je perla Karibiku – ostrov Roatán, na kterém buduje již několik let parta přátel a nadšenců Českou vesnici.
    Je čistý, má vynikající chuť a žádné Cuba Libre, Mochito ani Piña Colada se bez něj zkrátka neobejdou. Známý destilát se většinou prodává jako 40 nebo 80%. Mezi oblíbené značky bílého rumu, které si rozhodně nesmíte nechat ujít, dnes patří například:
    Na rozdíl od jantarového zraje tmavý nebo také černý rum v dubových sudech podstatě delší čas, leckdy i desítky let. Ideální pro ty, které láká sladký karamelový nádech protknutý nahořklým tónem melasy. Mezi nejoblíbenější značky, jež můžete ochutnat, patří zejména:


Slavné karibské rumy. Jak poznat ten nejlepší?

    Chcete-li se zorientovat na mapě, koukněte na Google na odkaz mapa Karibiku, kde jsme jako střed Karibiku stanovili Českou vesnici na ostrově Roatán, jak jinak :-)
    Přestože se nejedná o příliš známou variantu, patří v současné době pravý námořnický rum z Karibiku mezi ty nejlepší. Dnes tento druh odkazuje na tradici britského královského loďstva z roku 1655, kdy se rum námořníkům začal přidělovat. Zkusit ho můžete jako:
    Co se Vám vybaví, když se řekne Karibik? Co si představíte, když někdo řekne, že byl u Karibského moře nebo na karibských ostrovech? Kde je Karibik a co všechno do Karibiku vlastně patří?
    Jan BartošPsaní textů mě baví už od dětství. Začal jsem s ním někdy ve třinácti, kdy jsem vytvořil svůj první web týkající se turistiky v mém rodném městě. Tvorbě obsahu zaměřeného na cestování jsem posléze zůstal věrný a primárně se jím zabývám dodnes. Také se zajímám o Kubu a Dominiku, a když mám volnou chvilku, nepohrdnu ani sklenkou kvalitního rumu. Právě proto mě moc těší, že prostřednictvím iKaribik.cz mohu s těmito krásnými zeměmi seznámit i vás.


Užijte si dotyk ráje aneb nejlepší karibské rumy, které si zamilujete

    Nezávislé státy na Malých Antilách jsou Antigua a Barbuda, Barbados, Dominika, Grenada, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc, Grenadiny a Trinidad a Tobago.
    Zdaleka se však nejedná o jediné karibské rumy, které jsou doopravdy ceněny. Podle jiných žebříčků a hodnocení si nesmíte nechat ujít ani značky Diplomatico, Capitan, Bacardi a samozřejmě také Havana Club. Právě pravé kubánské rumy se dnes řadí mezi ty nejlepší, a před návratem z exotiky byste je proto měli určitě ochutnat, anebo si je přímo dovést domů.
    Mezi nejznámější ostrovy Karibiku patří Kajmany, Jamajka, Kuba, Portoriko, Dominika, Martinik, Bahamy, Barbados, Trinidad, Tobago a samozřejmě také v poslední době velmi vzkvétající Roatán. Všechna tato jména ostrovů jste určitě někdy zaslechli a jsou pro většinu lidí synonymem příjemné exotické dovolené v tropických oblastech.


Koupání na lávce

    Anglie má na Malých Antilách tři závislá území: Anguilla, Britské Panenské ostrovy a Montserrat. Holandsko zde vlastní šest závislých území: Aruba, Curaçao, Bonaire, Saba, Svatý Martin a Svatý Eustach. Francie má území čtyři: Guadeloupe, Martinik, Svatý Martin a Svatý Bartoloměj. Pod vládu USA patří Americké Panenské ostrovy.
    Nejznámější jsou ostrovy, patřící do soustroví Velkých Antil. Mezi ně patří Kuba, Hispaniola, Jamajka a Portoriko. Ostrov Hispaniola příliš v povědomí nemáme, protože je to jediný ostrov, který se jmenuje jinak než stát, který se na něm rozkládá. V tomto případě jsou to státy dva: Haiti a Dominikánská republika. Někdy jsou k Velkým Antilám řazeny i Kajmanské ostrovy a Navassa.
    Nejdražší a nejlepší karibské rumy, které zrají v dubových sudech i více než třicet let, stojí na pomyslné špici slavných likérů. Na rozdíl od jiných druhů se prémiové rumy popijí rovnou, bez míchání s jinými nápoji, a to dokud láhev není prázdná. Za nejlepší jmenujme:


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00