Jak na věc


hradní stráž praha střídání času

Nástupní audience dne 19. února 2020

    Přednosta Vojenské kanceláře prezidenta republiky generál Stanislav Čeček představil dne 31. května 1924 T.G. Masarykovi zcela novou standartu prezidenta republiky, na jejíž žerdi je napsáno „SVÉMU VRCHNÍMU VELITELI ČESKOSLOVENSKÁ BRANNÁ MOC“.
    30. ledna 2020 proběhly na Pražském hradě nástupní audience velvyslanců, ale než na ně došlo, musela jednotka prvního praporu Hradní stráže ceremoniál nacvičit. Nácviky probíhají před každou akcí tak, aby na I. nádvoří bylo vše perfektní. Dopilovat sklon pušek a rukou, upravit výšku kroku, sjednotit cviky se zbraní, aby byla finální rána o zem jednotná (slangově "sbouchnutí" pušek). To vše je cílem takového nácviku.
    Když přináší nový velvyslanec své pověřovací listiny prezidentu republiky Miloši Zemanovi, vystřídá tak svého předchůdce a je uveden oficiálně do funkce. Stejně tomu tak bylo i při nástupních audiencích dne 30. ledna 2020 na Pražském hradě. Můžete se o tom ostatně přesvědčit v předchozím příspěvku.
    Jak už jistě víte, tak je areál Pražského hradu kvůli šířícímu se koronaviru uzavřen pro veřejnost. To ale neznamená, že jsou vojáci Hradní stráže bez práce. Pražský hrad i zámek v Lánech jsou vojáky střeženy nepřetržitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce.


Střídání generací u Hradní stráže

    30. ledna 2020 proběhly na Pražském hradě letošní první nástupní audience velvyslanců. Co jim předchází, jste se mohli dozvědět v jednom z předchozích příspěvků. Poté se vojáci ustrojí do reprezentačního stejnokroje a následuje krátké rozcvičení v kasárnách.
    V pátek 21. února 2020 proběhl v pražském hotelu Hilton Prague XXVII. reprezentační ples Hradní stráže konaný pod záštitou manželky prezidenta republiky paní Ivany Zemanové. Při zahajovacím ceremoniálu předal náčelník Vojenské kanceláře generálmajor Jan Kaše, společně s velitelem Hradní stráže plukovníkem Jiřím Kývalou, symbolický šek s výtěžkem 7. dobročinné sbírky příslušníků Hradní stráže a Vojenské kanceláře prezidenta republiky do rukou ředitelky Nadačního fondu Rafael dětem Zuzany Bedrunkové.
    19. února 2020 proběhly na Pražském hradě nástupní audience nových velvyslanců, kteří prezidentu republiky předali své pověřovací listiny. Byli to velvyslanci a velvyslankyně Etiopské federativní demokratické republiky, Laoské lidově demokratické republiky, Honduraské republiky, Burundské republiky, Čadské republiky, Botswanské republiky a Republiky Mali.


Rozhovor s desátnicí Hedvigou Karafiátovou

    Skluzavka i schůdky hradní věž mají robustní konstrukci a perfektní vzhled, silné plasty, velmi kvalitní materiály a zpracování, jednotlivé díly se sestavují velmi rychle a jednoduše zastrkováním do sebe a sešroubováním velkými maticemi, díly věže mají pojistky matic proti povolování, vše vyrobeno dle EU norem pro bezpečné hraní Vašich dětí, možnost přišroubování míčového koše, míč je přiložen v balení.
    4. února 2020 se po půl roce vrátilo z afghánského Kábulu pět příslušníků Hradní stráže, kteří zde byli zařazeni do jednotky Guardian Angels. Tedy do jednotky zajišťující bezpečnost koaličních instruktorů školících příslušníky zdejších ozbrojených sil. Byla to již třetí rotace vojáků Hradní stráže v rámci zahraniční operace Resolute Support.
    Pod vedením zkušených instruktorů probíhá u Hradní stráže speciální výcvik „nováčků“, kteří koncem roku ukončili základní výcvik ve Vyškově. Příprava ve Vyškově trvá tři měsíce a musí ji absolvovat každý rekrut, vojáci se zde naučí základní vojenské dovednosti.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00