Jak na věc


hloubka dezénu u nových zimních pneumatik

Jaká je minimální povolená hloubka dezénu?

    Minimální výška dezénu je stanovena zákonem, pro letní pneumatiky je to 1,6 mm a pro zimní pneumatiky 4 mm. Tyto údaje platí pro osobní automobily o maximální hmotnosti do 3,5 tuny.
    Dezén je odborný název pro vzorek pneumatik, podle kterého se dá poznat, jestli se jedná o letní či zimní pneumatiku a jestli je vzorek pneumatiky příliš malý pro použití na silnicích. Minimální hloubka dezénu pneumatik slouží jako ukazatel životnosti a typu pneumatik. Jaká je ale minimální povolená hloubka dezénu a kdy je už nezbytné koupit nové pneu?
    Výška dezénu nových pneumatik se pohybuje okolo 7 - 8 milimetrů, u nízkoprofilových pneumatik pro sportovní vozy bývá často o něco nižší. Naopak u nových zimních pneumatik má dezén hloubku kolem 9 milimetrů.


Dezén pneumatik pro vozidla nad 3,5t

    Zimní pneumatiky pro vozy s hmotností převyšující 3,5 tuny musejí mít podle zákona dezén nejméně 6 mm, u letních pneumatik zůstává hodnota stejná. Zimní pneumatiky mají obecně vyšší hloubku dezénu, protože v zimním období se na silnicích vyskytuje více vody, která je ze spodní části pneumatiky odváděna dezénovými drážkami. Pokud je výška dezénu nižší než 4 mm, voda se nestačí odvést ze stopy pneumatik a hrozí vznik aquaplaningu, kdy se auto pohybuje smykem nezávisle na řidiči. Při použití nevhodných zimních pneumatik se také nežádaně prodlužuje brzdná dráha auta.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00