Jak na věc


diabetické recepty

Vyšel newsletter pracovní skupiny OSDA 2/2018

    Odlehčení nohy – používání terapeutické obuvi, která snižuje tlak na postižená místa zlepšení prokrvení při postižení cév – rozšíření průsvitu cév operační technikou.
    V důsledku neuropatických změn se vředy zpravidla vytvoří v místech maximálního tlaku na chodidle. Vředy vznikající na podkladě nedostatečného prokrvování tkáně se naopak tvoří nejčastěji na prstech a hraně nohy. Důležitým rozlišovacím znakem je rovněž skutečnost, že neuropatické vředy nebolí, kdežto ischemické jsou velmi bolestivé.
    Místní ošetření vředu – spočívá v pravidelném čištění rány a v podpoře tvorby nové tkáně. Na ránu se používá vlhké krytí, které usnadňuje čištění rány a podporuje granulaci – tvorbu nové tkáně.
    Pro mě je jednodušší zajít si pro sensor k lékaři. Sestřička mi vždycky sensor nastřelí a zalepí a já mám vlastně celý ten týden pokoj. Jediné, co je složitější, je objednání. Sensorů mají v nemocnici omezené množství a pacientů-zájemců spoustu. Vždy se ale nějaké ten termín najde. Po týdnu jdu opět za sestřičkou, ta mi sensor sundá, všechna data stáhne do počítače a já jdu k paní doktorce připravená se vším, co je třeba.


Hodnocení článku (1 hvězdička = průměrný / 5 hvězdiček = velmi dobrý)

    v několika předchozích článcích jsem psala o sensorech (sensor = zařízení pro kontinuální monitorování glukózy), které několikrát za rok mám, ale teď jsem se rozhodla tématu sensorů věnovat trošku více prostoru.
    Nový portál pro diabetiky s lékaři ověřenými informacemi lékaři přináší užitečné rady ke snadnějšímu životu s cukrovkou. Portál je přehledně rozdělen do několika sekcí, např. pro diabetiky 1. typu, 2. typu, komplikace diabetu, které neléčené mohou ohrožovat život, poradnu pro těhotné diabetičky, poradnu pro léčbu diabetické nohy. Čti dál… →


Syndrom diabetické nohy - zásady péče

    Předcházení komplikací diabetu, resp. syndromu diabetické nohy můžeme rozdělit na celkové a místní. Celková prevence spočívá především ve striktním dodržování pokynů lékaře, které se týkají aplikace léků, sledování hladiny cukru v krvi, odpovídajícího příjmu potravy a udržování odpovídající tělesné hmotnosti. Nedoporučuje se kouřit. Postižení cév a nervů dolních končetin je tak minimalizováno. Místní prevence spočívá v péči o dolní končetiny. Maximální pozornost musí být věnována hygienické péči o nohy, pedikúra by měla být prováděna odborníky v podiatrické ambulanci. Nošení vhodné obuvi, punčoch a ponožek je také velmi důležité. Ošetření drobných poranění, puchýře a oděrky na nohou je třeba ihned vydezinfikovat a ošetřit speciálním krytím, které usnadňuje hojení rány.
    sestra. Ti také zajišťují tzv. edukaci – vzdělávání diabetika a s tím související spolupráci při léčbě. To znamená, že se pacient musí naučit aplikovat si inzulin, event. užívat antidiabetika, kontrolovat pravidelně hladinu cukru v krvi a sestavit si odpovídající jídelníček. Součástí edukace je i péče o pokožku a dolní končetiny.


Sensory mají totiž spoustu výhod!

    Diabetik trpící syndromem diabetické nohy by měl být ošetřován specialisty v tzv. Podiatrické ambulanci, ve které pracují: diabetolog, specializované sestry, radiolog, všeobecný a cévní chirurg, ortoped. Důležitá je spolupráce s výrobci ortopedické obuvi. Léčba je zpravidla dlouhodobá, může probíhat ambulantně, častěji však bývá diabetik hospitalizován. Pacienti, kteří trpí syndromem diabetické nohy, jsou ohroženi amputací části dolní končetiny. Existují případy, kdy se jí nepodařilo zabránit ani přes veškerou lékařskou péči. Proto je třeba, aby si každý pacient, který onemocněl diabetem, uvědomil, že nejlepší ochranou před amputací je, kromě kompenzace diabetu, důsledná prevence vzniku vředů, a to hygienickou péčí a každodenním prohlížením nohou a včasnou léčbou i nepatrných otlaků, puchýřů a oděrek.
    A jak je to s doplácením? Abych byla upřímná, je to pro mě (naštěstí) jedna velká neznámá. Nikdy jsem totiž za žádný sensor nedoplácela. Nutno ale říct, že poslední sensor jsem měla ještě minulý rok, takže mám poměrně staré informace. Také záleží na tom, u jaké jste pojišťovny. Každopádně – doplatek by podle mých informací neměl přesáhnout 300 Kč a doplatek vysílače pak 2500 Kč.
    První sensor jsem vyzkoušela asi rok a půl potom, co mi cukrovku zjistili. Měla jsem ho týden na diatáboře a byl to jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla z inzulínových per přejít na pumpu.
    Možností, jak sensor získat je několik. Buď o něj můžete zažádat u vašeho lékaře, který vám všechny potřebné věci vysvětlí a půjčí na několik dní domů, nebo všechno potřebné můžete mít doma.


Vyšel newsletter pracovní skupiny OSDA 3/2017

    Vaší glykémii Vám ukazují 24h denně. Přes noc, po jídle anebo třeba během sportu. Ukáží vám tak hodnoty, které při běžném dni nevidíte, nebo ani vidět nemůžete. Sensor Vám může poukázat na Vaše chyby, které mohou vzniknout mezi klasickým měřením. Když jsem v lednu roku 2016 přešla na diabetologii v IKEMu, zjistila jsem, že vedle klasického sensoru (já používala do té doby sensory Enlite, protože spolupracují s mojí pumpou 640G od Medtronicu), existují i zaslepené sensory, které fungují stejně, jako ty klasické, s tím rozdílem, že na pumpě nevidíte, jaká je vaše aktuální glykémie. Fungujete tak stejně, jako každý jiný den jen s tím rozdílem, že máte o jeden vpich na těle více.
    Pokud máte podezření na přítomnost těchto příznaků, upozorněte svého diabetologa. Péče o pacienty trpící syndromem diabetické nohy by měla být směrována do specializovaných
    Syndrom diabetické nohy (diabetická noha) je stav, při kterém jsou postiženy cévy a nervy dolních končetin. Příčinou postižení je diabetes. V důsledku postižení cév a nervů vzniká chorobný proces, nejčastěji vřed na plosce nohy nebo gangréna na prstech nohy. Jde o velmi častou a závažnou komplikaci diabetu, a proto je třeba stavu dolních končetin diabetika věnovat maximální pozornost. Uvádí se, že vřed na noze diabetika vzniká 17–50x častěji než u pacienta, který diabetem netrpí. Více než polovina případů onemocnění syndromem diabetické nohy končí amputací.
    V léčbě syndromu diabetické nohy platí zásada: „Má-li se zachránit prst, je nutné léčit celé tělo“. Tato jednoduchá věta podtrhuje význam komplexního přístupu k léčbě diabetické nohy. Znamená to, že o zdárný průběh léčby pečuje diabetolog, diabetologická


Testování novinky Contour Plus One

    Pro mě bylo objevení zaslepeného sensoru skvělé. Když jsem totiž měla klasický sensor, měla jsem tendenci pořád na pumpu koukat a kontrolovat, kolik mám glykémii. Často jsem pak dopichovala inzulín, nebo něco malého snědla jen proto, aby se moje glykémie držela v mezích. To pak ale celý týden vlastně ztrácel smysl. Neviděla jsem ve finále to, jaké hodnoty mám normálně.
    K samotnému sensoru potřebujete i vysílač. Sám o sobě by sensor totiž nefungoval. Vysílač v sobě (jednoduše řečeno) uchovává informace o glykémiích. Vydrží několik let a za celou tu dobu ho musíte jen nabíjet.
    Ještě předtím, než jsem chodila do IKEMu, mi ho nastřelovala mamka. Sama bych si ho asi nenastřelila. Občas to totiž dost bolí a někdy se třeba na první pokus ani správně nenastřelí.
    Upozornění: u diabetiků se postižení cév dolních končetin nemusí vždy projevovat bolestmi nohou při chůzi. Nedostatečné prokrvování tkáně bývá zjištěno při vyšetření cév nebo až když se vytvoří vřed na noze.


Čokoládový dortík - diabetický dort

    pracovišť, „podiatrických ambulancí“. Vyléčení vředu však nezávisí jen na vysoce specializované péči o dolní končetinu. Bezpodmínečně nutné je, aby diabetik dodržoval léčebný režim související se základním onemocněním, s diabetem. Dietní stravování, kontrola hladiny cukru v krvi, aplikace inzulinu či užívání antidiabetik, nekouření a přiměřená pohybová aktivita jsou zcela nepostradatelnou součástí léčby syndromu diabetické nohy.
    Kompenzace diabetu - diabetik musí přísně dodržovat pokyny ošetřujícího lékaře, které se týkají kontroly hladiny cukru v krvi, aplikace inzulinu a příjmu potravy.
    Hlavní příčinou je nezánětlivé onemocnění nervových vláken (neuropatie), kterým diabetici trpí velmi často. Nejčastějšími příznaky neuropatie jsou: ztráta vnímání bolesti, dotyku, tepla, chladu a vibrací. V době klidu, především v noci, se mohou objevovat šlehavé, bodavé a pálivé bolesti v noze, brnění a mravenčení. Porucha vnímání bolesti a doteku je vysoce rizikovým faktorem vzniku diabetické nohy. Další příčinou jsou chorobné změny v cévním systému dolních končetin, které vedou ke špatnému prokrvení tkáně (ischemie nohy). V důsledku nedostatečného prokrvování jsou dolní končetiny na pohmat chladné, při chůzi se dostavuje bolest v lýtkách, která po zastavení vymizí. V pozdějších stadiích mohou bolet nohy i v klidu. V důsledku dlouhodobě špatně vyživované a okysličované tkáně se tvoří defekt – gangréna (odumírání tkáně).


Pošlete nám Váš tip na článek / recept

    Nicméně on i každý den na vysoké škole vypadá jinak, protože máte přednášky a semináře každý den úplně rozdílně. Ale aspoň jsem tak mohla vypozorovat, jak moje tělo v práci funguje. Je také třeba si uvědomit, že každý úsek v životě není stejný a nikdy nebude, ani při sebe-lepším plánování, každý den úplně totožný s tím předchozím. Sensory se hodně používají i tehdy, když potřebujete vychytat třeba sport a nevíte, jak na to, nebo máte častá hypa (pozn. redakce: hypoglykémie).
    Jak už jsem psala, mám zkušenosti jen se sensorem Enlite, takže bohužel nemám srovnání s jinými produkty. Na trhu však sensorů existuje několik. Nejčastěji ale slyším právě o Enlite.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00