Jak na věc


chůze naboso- bolest zad- bolest kyčle

TIPY jak rychle zhubnout 5 až 10kg

    Chůze by se měla provádět 3x týdně, doba trvání by měla být od 20 do 45 minut (záleží na vaší současné fyzické kondici, zdravotním stavu, předchozí trénovanosti) a měla by se postupně zvyšovat. Samozřejmě, že čím častěji tím lépe, ale zase je potřeba věnovat případný volný čas i jiné „sportovní“ aktivitě.
    Pro účely pravidelné chůze je dobré vyměřit si určitý úsek, nejlépe okruh, podle kterého se pak můžete i lépe orientovat, zda a jak se zlepšujete. Okruh je pak možné postupně zvětšovat. Nejvýhodnější je okruh, kde jsme schopni udržet vyrovnané tempo, tedy bez výrazných terénních nerovností.
    Chůze je stará jako lidstvo samo. Chodit se učíme od útlého dětského věku, který je typický vratkou a nestabilní chůzí. Pomyslný „dopravní prostředek“, ale na hubnutí tím nejjednodušším. Pokud je nějaký sport chápán a považován za přirozený, je chůze na prvním místě. Dále je to třeba jóga, která také navozuje fyziologické procesy.


Leave a comment Zrušit odpověď na komentář

    Chůze je nejpřirozenější způsob pohybu, a pokud se nenecháme odradit počasím, lze ji provádět téměř kdykoli a kdekoli. Dokonce Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučila chůzi jako nejlepší prostředek k redukci tělesné hmotnosti. Aby byla chůze co nejzdravější, je dobré vybrat si příjemné prostředí. Tím myslíme park, nábřeží nebo klidnou ulici. Nejlépe bez přítomnosti motorových vozidel. Pokud máte to štěstí a bydlíte v blízkosti přírody, vydejte se lesní pěšinou nebo polní cestou bez asfaltu a betonu.
    Je samozřejmě třeba se smířit s tím, že chůzí nezhubnete za měsíc, tuk je velmi výhřevné palivo, na oněch 335 kcal stačí pouhých 37 g čistého tuku, což odpovídá zhruba 50 gramům tělesné váhy. Je to tak - když budete chodit 20 dnů, shodíte kilo. Bude to ovšem kilogram tuku a ne vody, jako u většiny jiných, rádoby zaručených způsobů hubnutí. Pokud se vám ovšem podaří si z chůze udělat pravidelný rituál - alespoň oněch 6000 kroků souvislé chůze denně - pak máte vyhráno: pokud budete chodit v průměru 5 dnů v týdnu, pak za rok můžete shodit 12 kg. O tom, jak pracovat s příjmem potravy pojednává samostatná rubrika (→).


Odrazový můstek k dalšímu cvičení

    Na začátku každé fyzické aktivity získávají svaly energii skoro výhradně ze sacharidů. Je tomu tak prvních 15 až 20 minut. Podíl tuků se pak postupně zvyšuje, až zhruba po hodině dojde k ustavení rovnováhy. Zde je první z rozšířených omylů: pokud běháte denně 3 km, získáte po několika týdnech slušnou sportovní zdatnost, ale vaše hmotnost se příliš nezmění. Naprostou většinu práce vašich lýtkových svalů bude hradit spalování sacharidů, tuky se budou spalovat o mnoho méně. Porovnejme nyní běh a chůzi v číslech:
    Představme si nyní, že za sebou máme první půlhodinu pohybu a spalování tuků již běží téměř naplno. A představme si ještě, že jsme první půlhodinu strávili chůzí, abychom se nevyčerpali v době, kdy víme, že spalování tuků tak jako tak nebude příliš efektivní. Nyní přidáme do kroku a začneme běžet. Předpokládáme přirozeně, že zrychlení z 5 km/h na 12 km/h je spojeno s trojnásobkem celkové spotřebované energie, tedy lidově řečeno s třikrát větším počtem spálených kalorií. A zde máme druhý rozšířený omyl: pokud nejsme skutečně dobře trénovaní, pak zvýšení intenzity pohybu vede k zásadnímu zvýšení podílu sacharidů na celkovém krytí svalové práce. Zatímco tedy celková spotřeba energie vzroste na trojnásobek, podíl tuků může klesnout třeba na 30 % i níže. Paradoxně tak běháním nebo jízdou na kole do kopce můžete spálit stejně nebo méně tuku než rychlou chůzí.


Sledujte svou tepovou frekvenci

    Chůze je prvek, který využíváme i v jiných sportech. Rychlochůze či dokonce běh, mají s chůzí dost společného. Jedná se vlastně o jakýsi urychlený pohyb, který je spojen s větším energetickým výdejem. Pokud tedy chcete chůzi ještě zefektivnit a zhubnout více, střídejte fázi klusu s chůzí nebo si vezměte trekingové hole a dejte si do těla v členitějších náročnějších terénech. Budete se cítit psychicky svěží. Výrazně snižuje projevy obezity, protože je to jeden z prvků, který je v začátku pro robustnější postavy prakticky jedinou možností, u ostatních činností se zadýchávají. Nebojte se dát chůzi nový rozměr. Vydejte se do lesa, po okolí, ale klidně i na dovolené, se jen tak procházejte. Vždyť je to jedna z nejpřirozenějších metod hubnutí. Kocháte se krajinou a přitom zcela zdarma hubnete, což je také výhoda.
    Měl bych možná začít varováním: tento článek má politicky nekorektní závěr. Pokud vám z jakéhokoli důvodu vadí názor, že si všichni lidé nejsou rovni, pak raději dále nečtěte. Ale přinejmenším z hlediska nadváhy je tomu skutečně tak. Vzhledem k tomu, že tento portál propaguje efektivní a trvalé zhubnutí pravidelnou chůzí, chtělo by se nám zde napsat, že známe řešení pro všechny, ale to by nebyla pravda. Jak se dozvíte v závěru tohoto článku, věříme, že reálnou šanci zhubnout má nejvýše část, řekněme s trochou optimismu, že teoreticky by mohla zhubnout jedna třetina obézních. Ostatním nepomůže prakticky nic. Ale i kdyby chůze pomohla i jen každému desátému, byl by to úspěch. Osobní rozhodnutí za vás učinit nemůžeme, ale můžeme vám na začátku pomoci zbavit se rozšířeného předsudku, že chůzí zhubnout nelze.


Hubneme, protože vynaložíme velké množství energie

    Možná si řeknete, že procházka před nebo po večeři nemá smysl, ale uvidíte sami, že v praxi, to je jiné. Nastartujete tak svůj metabolismus správným směrem, bude rychlejší a také tak spálí kalorie. Chůze je základní metodou, která vám zlepší kondici pro další outdoorové sporty. Rovněž snižuje riziko srdečně – cévních poruch. Obecně a zjednodušeně řečeno, je chůze prevencí proti mnoha chorobám a také prodlužuje život. Pokud k chůzi dodržíte i správnou životosprávu, docílíte rychlejšího efektu hubnutí, chůze snižuje rovněž cholesterol a krevní tlak. Po příjemné procházce není náhoda, že se cítíte lépe. Váš mozek se okysličí, vyčistíte si hlavu a uleháte spokojeni, že jste udělali něco pro své zdraví.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00