Jak na věc


bezručovo údolí chomutov minerály

Cykloturistika, Vodní sporty, koupaliště a aquaparky (1)

    Bezručovo údolí, jenž bylo roku 2002 prohlášeno za přírodní park, vzniklo působením řeky Chomutovky, přičemž dnes se jedná o jednu z nejdelších, nejhlubších a také nejmalebnějších dolin Krušných hor. Proto je také vyhledávaným turistickým cílem. Parkem vede cyklostezka, kterou hojně využívají nejen cyklisté ale i in-line bruslaři. Pěší si určitě nenechají ujít naučnou stezku. Návštěvníci údolí pro občerstvení a ubytování mohou využít penzion První mlýn.


Turistická informační centra (1)

    Bezručovo údolí přírodní pozoruhodnost se rozkládá na ploše 6500 hektarů nadmořské výšce 380–850 m.n.m. severozápadně od Chomutova. Třináct kilometrů dlouhým údolím v současnosti prochází několik turistických i cyklistických stezek včetně stezky naučné, která je opatřena několika informačními panely seznamujícími návštěvníky se zdejší flórou i faunou. Oblast, kde dříve probíhalo dobývání stříbra a kovů, se původně skládala z pěti katastrálních území (Chomutov, Horní Ves, Suchdol, Blatno a Bečov) a tří dolských mlýnů, z nichž první mlýn sloužil k mletí obilí obyvatelům Bečova i Blatna a druhý pak lidem ze Suchdolu, Dominy i Krásné Lípy. Na místě onoho posledního třetího mlýna při soutoku Kameničky, Úzké a Křímovského potoka již letopočtu 1616 vznikla na náklady města Chomutova pila, neboť dosavadní pod Stráží trpěla nedostatkem vody, čímž byl její výkon značně omezen, a po třicetileté válce pak mlýn využívali obyvatelé Stráže a Menhartic. V průběhu 19. století se navíc Bezručovo údolí (
    Jedná se o nejhlubší a nejdelší údolí Krušných hor, které na základě svých přírodních hodnot bylo na jaře 2002 vyhlášeno Přírodním parkem Bezručovo údolí. Součást parku tvoří přírodní prostředí svahů údolí a údolní niva řeky Chomutovky, jádrem jsou přírodní rezervace Novodomské rašeliniště, dále přírodní rezervace Buky nad Kameničkou a přírodní památka Krásná Lípa. Toto hodnotné přírodní prostředí přímo navazuje na sídelní útvar Chomutov-Jirkov a tvoří spojnici města s rekreačními cíli v Krušných horách prostřednictvím značených turistických stezek a cyklotras. Z údolí je možné pěší a cyklistické propojení na Horu Sv. Šebestiána, Načetín, Kálek, přes Blatno do Jirkova a zpět do Chomutova. Rozloha parku je přibližně 6 500 ha. Nadmořská výška se pohybuje v rozmezí 380–850 m n. m.


Technická muzea a památníky (1)

    JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.
    Z Chomutova až na vrcholky Krušných hor vede modře značená turistická trasa, která je vhodná také pro cyklisty. Úsek stezky vedoucí z města až k úpatím hor ocení především rodiny s dětmi a cyklisté-pohodáři, pro náročnější cyklisty je pak ideální stoupání na hřebeny hor podél říčky Chomutovky až k Novodomskému rašeliništi. Údolí přímo navazuje na město Chomutov, takže je snadno dosažitelnou odpočinkovou zónou, kam můžete vyrazit pěšky či na kole.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00