Jak na věc


řešení nehody na parkovišti

Základní slušnost, aneb lísteček za stěračem!

    Ve skutečnosti však toto číslo bude mnohonásobně vyšší, tedy pokud za nehodu považujeme právě i drobné nehody při parkování. O většině z nich se totiž Policie nedozví, protože poškození řidiči “ťukance z parkoviště” z důvodu nízké škody a minimální šance na vypátrání viníka zpravidla Policii nehlásí.
    Může to tak být naše malé přání, že stát v tomto směru usnadní práci a finance nejen Policii, ale také řidičům a především majitelům vozidel, kteří nemusí škody platit ze své kapsy.
    Podle výsledků našeho průzkumu pouhých 28% respondentů uvedlo, že jim viník za stěračem nechal lísteček. V 72% případů drobné nehody při parkování respondenti uvedli, že řidič z místa ujel. Jde skutečně o zarážející čísla, když si uvědomíme, že plnou výši škody by v takových případech mohla uhradit pojišťovna z povinného ručení, a ani jednoho ze zúčastněných řidičů by oprava vozidla nestála ani korunu.
    Polovina drobných parkovacích nehod přitom stála majitele více než 2.500,-. Čtvrtina parkovacích nehod pak dokonce byla v částkách vyšších než 10.000,-


Co mi hrozí, když za stěračem nechám jen lísteček za stěračem a nepřivolám Policii? Aneb přestupek za ujetí od nehody bez přivolání Policie!

    Zákon o silničním provozu přitom řidičům přikazuje v podobných případech, kdy není možné si vzájemně prokázat totožnost viníka s poškozeným a sepsat na místě protokol o nehodě, měli byste přivolat Policii ČR. Tuto povinnost dle vyjádření Policie má řidič vždy, kdy je na místě pouze jeden z řidičů a to i v případě, že škoda je zcela zanedbatelná.
    Téměř každému řidiči se to již někdy stalo, a některým dokonce už vícekrát. Přijdete ke svému autu zaparkovanému na parkovišti a přivítají Vás promáčknuté dveře nebo uražený nárazník jiným vozidlem. Někdy je škoda zanedbatelná a nemá smysl ji nějak řešit, někdy však může znamenat několikatisícové náklady na přelakování a vyklepání dveří či nárazníku. Pokud nemáte zrovna sjednáno havarijní pojištění vozidla, pak jen doufáte, že viník Vám alespoň na sebe zanechal kontakt za stěračem.
    Pokud jsme naopak v pozici poškozeného a viník na místě nezanechal ani lísteček za stěračem, pak máme zpravidla dvě možnosti. Buď máte sjednáno Havarijní pojištění, které právě slouží k náhradě škody, kdy někdo nebo něco poškodí Vaše vozidlo. Pokud havarijní pojištění sjednáno nemáte, pak bohužel opravu budete muset uhradit ze své kapsy.


Škoda je zanedbatelná a čekat na Policii nemohu! Aneb, když už aspoň ten lísteček má smysl.

    To, že pro majitele poškozeného vozidla nemusí jít zrovna o malé náklady spojené s opravou takto “ťuknutého” auta dokazují opět odpovědi respondentů, kteří ve 30% případů uvedli vzniklou škody v rozmezí 2.500,- až 10.000,- korun a 25% respondentů dokonce uvedlo škodu přesahující 10.000,-!
    Většině z nás se to však již povedlo i v opačné roli. Zatímco se při couvání díváte do jednoho zrcátka, z druhé strany již “zkrášlujete” další vozidlo svým nárazníkem. A nyní přemýšlíte, co dál. Připravili jsme pro Vás proto přehledný článek, co dělat při drobné parkovací nehodě a jak se dívá zákon na tzv. lístečky za stěračem.
    V případě, že byste nehodu nenahlásili Policii ČR, a pokud byste na místě nehody nezůstali do jejího příjezdu, pak byste se dopustili přestupku dle Zákon č. 361/2000 Sb. § 125c - Přestupky fyzických osob, konkrétně odstavec 1, písmene k), za který Vám hrozí případně pokuta 1.500 - 2.500,- korun.
    Pokud Policii na místo přivoláte, pak Vám může být sice udělena bloková pokuta až do výše 2.000,- korun. Dá se však očekávat, že díky “přiznání” Policie bude volit spíše nižší stokoruny, respektive “smybolické” částky blokové pokuty.


Téma: Co dělat, když odřete vozidlo na parkovišti? A je opravdu lísteček za stěračem ujetí od dopravní nehody?

    Podle našeho názoru by stát mohl výrazně snížit případy ujetí od dopravní nehody, respektive alespoň od těchto drobných dopravních nehod tím, že by viník nemusel k těmto nehodám volat Policii, ale možnost například střet nahlásit formou online aplikace. V praxi by pak stačilo vyfotit poškozené vozidlo s jeho SPZ, údaje o viníkovi a Policie by následně tyto údaje zprostředkovala majiteli poškozeného vozidla.
    V praxi bohužel mnoho řidičů škodu vyhodnotí jako zanedbatelnou a možná také s pocitem že to “nikdo neviděl” Policii raději nepřivolá. Můžete dostat pokutu, desítky minut můžete čekat na příjezd Policie, nyní spěcháte pro děti do školy či do školky a ujetí je rychlejší a snadnější varianta. Pokud už se řidič z jakéhokoliv důvodu rozhodne porušit zákon a Policii nepřivolá, je alespoň vůči poškozenému řidiči fér, za stěračem lísteček ponechat - ten to totiž jistě ocení.
    Toho se jako viník vůbec bát nemusíte, protože přesně pro takové případy si platíte povinné ručení, tedy pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Povinné ručení totiž přesně takové škody kryje. Kompletní opravu promáčknuté či odřené karoserie za Vás do poslední koruny uhradí právě Vaše pojišťovna. Navíc dnes, je vyřízení pojistné události velmi snadné a rychlé.


Bojím se, že by oprava způsobené škody mohla být drahá!

    O tom, že spousta řidičů v České Republice neví jak se v podobné situaci zachovat svědčí výsledky našeho průzkumu a především policejní statistiky. Podle výsledků nehodovosti za rok 2018 v Česku od dopravní nehody ujelo neuvěřitelných 17.872 řidičů! To znamená, že Čeští řidiči v minulém roce ujeli od každé šesté nehody.
    Naprostá většina řidičů (82% respondentů) v našem dotazníku odpověděla, že v případě ťukance na parkovišti by nechali druhému řidiči lísteček za stěračem. Šest procent řidičů dokonce přiznalo, že by nejspíš z místa ihned odjeli. A pouhých 12% řidičů by přivolalo Policii.
    Chvilka nepozornosti, špatný den nebo prostě jen špatný odhad. To se občas stane i těm nejlepším řidičům a přestože nás taková situace nepotěší, je lepší zachovat chladnou hlavu a základní slušnost - omluvit se. Co však dělat když, se není komu omluvit? Co dělat, když musíte už odjet například pro děti do školky a řidič druhého vozidla na místě není? Každý z nás by v podobné situaci ocenil, kdyby dotyčný za stěračem ponechal alespoň lísteček s kontaktem, abyste se na uhrazení škody a dalším postupu domluvili. Vzniklou škodu pak můžete předat pojišťovně, která opravu poškozeného vozidla opraví!


Kdo mi zaplatí odřené auto, když viník z místa ujel? Aneb, kdy se hodí havarijní pojištění!

    Tento výklad zákona nám potvrdil také tiskový mluvčí Policejního Prezidia České Republiky, pan David Schön “povinnosti účastníka dopravní nehody upravuje znění § 47 zákona č. 361/2000 Sb. V odstavci 5. písm. a.) je pak uvedena oznamovací povinnost účastníka dopravní nehody, který způsobí škodu na majetku třetí osoby. Dojde-li ke střetu dvou a více vozidel a nevznikne-li jiná oznamovací povinnost vyplývající z tohoto zákona a na místě jsou všichni řidiči zúčastněných vozidel, byť nejsou jejich majitelé. Řidiči tak mají veškeré potřebné podklady pro sepsání společného záznamu o dopravní nehodě a věc mohou vyřešit bez přítomnosti policie. Došlo-li však k hmotné škodě na zúčastněném vozidle a není na místě přítomen jeho řidič, musí si tak účastník dopravní nehody splnit své povinnosti vyplývající z tohoto zákona a to dopravní nehodu oznámit policistovi.”
    Je velká pravděpodobnost, že by taková praxe měla za následek podobný efekt jako například u dopravních podniků, které zavedou možnost nákupu jízdenek přes sms zprávy či platební karty ve vozidle mhd. Podobná opatření rázem skokově zvýší částky vybrané na jízdném, protože občas se každému stane, že zrovna nemá u sebe drobné nebo zapomene peněženku a jede na černo.
    Nejvíce zarážející na ujíždění od drobných “ťukanců” na parkovišti je fakt, že za viníka škodu zcela zaplatí jeho pojišťovna z povinného ručení. Paradoxně si tak platíme pojištění, ale škodu stejně ze svého často musí zbytečně zaplatit poškozený.
    Faktem je, že při ponechání lístečku za stěračem může dojít k jeho odfouknutí větrem, zahození jinou osobou a nebo promočení od deště, pokud se například řidič k vozidlu dostane až za několik dní. Z tohoto pohledu je třeba brát jako logické, že takové řešení nemůže být bráno jako dostačující.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00